Září 2007: rozpočet


Vláda do konce září předloží do Poslanecké sněmovny svůj první rozpočet. S jeho schválením by neměl mít český kabinet větší problémy. Hodlá pro něj předběžně hlasovat jak celá koalice včetně lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky, tak i odpadlíci Miloš Melčák s Michalem Pohankou.

Vláda příští rok díky schváleným reformám sníží letošní plánovaný schodek 91,3 miliardy o téměř 13 miliard korun. "Počítáme se schodkem 78,4 miliardy korun," řekl HN v červnu náměstek ministra financí Eduard Janota. Stát chce na daních a dalších příjmech vybrat 934,3 miliardy korun a utratit 1012,7 miliardy korun.

Reformy daní, sociálních dávek a zdravotnictví umožní, aby vláda splnila slib Evropské unii a stlačila schodek veřejných rozpočtů pod tři procenta HDP. "Díky reformě budeme moci investovat do programových priorit vlády, jako je rozvoj dopravní infrastruktury nebo věda a výzkum," dodává ministr financí Miroslav Kalousek.

Nejvíc bude státní kasa podle rozpočtového výhledu schváleného v červnu příští rok šetřit na zemědělství, místním rozvoji, kultuře, zdravotnictví nebo průmyslu a obchodu. Poměrně výrazně chce například vláda také seškrtat i výdaje prezidentu Václavu Klausovi nebo soudcům Ústavního soudu. Na sociální výdaje, obranu, policii nebo na školství naopak Topolánkův kabinet přidá dohromady několik miliard korun.

I když ještě mohou jednotlivá ministerstva po dohodě s ministrem financí některé škrty do konce července zmírnit, budou to mít hodně těžké. "Garantuji, že změny ve výdajových limitech, které schválila v červnu vláda, budou skutečně marginální," vzkazuje předem ministrům, kteří by chtěli víc peněz, ministr Kalousek.

Říjen 2007: nová ČSSD


Měsíc plodnosti má představit novou tvář ČSSD. Jiří Paroubek plánuje, že nejpozději právě v říjnu schválí ČSSD jeho návrhy na "změnu značky" nejsilnější opoziční strany. Sociální demokraté se chtějí mnohem víc zaměřit na střední třídu. Paroubek plánuje, že ČSSD bude ze svých řad vybírat osobnosti, které jsou schopny oslovit tradiční voliče liberální pravice: drobné podnikatele a živnostníky, mladé lidi mezi 18 a 35 lety, intelektuály a vědce a Pražany. Paroubek chce voliče oslovit i s novými tématy, jako je legalizace eutanazie. Výsledky by se měly dostavit během několika let: ČSSD chce v příštích volbách do sněmovny získat až 40 procent hlasů.

Listopad 2007: ODS


V pořadí 18. kongres ODS by měl být relativně klidný. Na rozdíl od loňska se totiž nebude volit předseda ani další orgány strany. Podle informací z hlavní kanceláře ODS bude sjezd trvat netradičně pouze jeden den. Strana na něm má hodnotit své víc než roční působení v české vládě. Na sjezdu se ale Mirek Topolánek zřejmě znovu střetne s lidmi okolo poslance Vlastimila Tlustého.

Ten Topolánkovi vytýká, že ODS pod jeho vedením nedostatečně prosazuje svůj volební program a příliš ustupuje lidovcům.

"Mrzí mě trochu, že používá rétoriku opozice," řekl ve včerejší partii na Primě Topolánek na adresu Tlustého.

Prosinec 2007: důchody


Do konce roku vláda do sněmovny předloží první fázi důchodové reformy. Ta počítá s dalším postupným zvyšováním důchodového věku na 65 let do roku 2030, s prodloužením povinné doby pojištění z 25 na 35 let, s úpravou invalidních důchodů, se zavedením souběhu důchodu a výdělku. Do doby pojištění se také už nemá počítat čas strávený na studiích. Na jaře by mohla první fázi penzijní reformy schválit sněmovna. Proti první fázi důchodové reformy jsou z parlamentních stran zatím jen komunisté. Sněmovna bude v prosinci definitivně schvalovat státní rozpočet. Tentokrát by chtěla vláda na návrh Strany zelených výrazně omezit peníze, které půjdou na každoroční "porcování medvěda", při němž jednotliví poslanci posílají do svých volebních obvodů milionové dotace.

Leden 2008: digitální TV


Od začátku příštího roku by měl začít platit zákon, který od října 2010 umožní v Česku rozjezd digitálního vysílání. Stačí, aby sněmovna po prvním čtení, které úspěšně proběhlo v polovině srpna, schválila "digitální" novelu i v dalších dvou kolech, které se očekávají na podzim. Pak už stačí jen souhlas Senátu a podpis prezidenta. Kromě ČT, Novy a Primy by mohli diváci po schválení digitální novely během několika měsíců sledovat zpravodajskou stanici Z1, regionální RTA, rodinnou TV Pohoda, hudební Óčko, TV Barrandov nebo Febio TV. Novela také ponechává České televizi reklamní časy.

Únor 2008: prezident


Měsíc, který přinese zřejmě největší politickou událost příštího roku - volbu prezidenta.

Ta začne v první polovině února 2008. Stejně jako v minulých letech budou hlavu státu volit poslanci a senátoři. Zatím jediným oficiálním kandidátem na post prezidenta je Václav Klaus.

Do volby půjde jako jasný favorit a je pravděpodobné, že "pánem Hradu" bude i dalších pět let.

Jednoznačnou podporu mu zatím slíbila jen ODS. Ta je ale nejsilnější stranou v obou parlamentních komorách. Ve sněmovně a v Senátu má ale dohromady "jen" 122 hlasů z 281.

Ve třetím kole, kdy se hlasy sčítají, bude při plné účasti zákonodárců potřebovat ještě minimálně 19 hlasů odjinud.

To by ale pro Klause neměl být žádný problém. Podle předběžných vyjádření mu už více či méně otevřeně vyjádřilo podporu 13 poslanců a senátorů, mimo ODS.

O Klausově podpoře uvažují v případě, že nenajdou vhodného protikandidáta například i předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, šéfka lidoveckého poslaneckého klubu Michaela Šojdrová nebo šéf lidoveckých senátorů Adolf Jílek i další senátoři.

"Zatím znám jen jediného kandidáta, a tím je Václav Klaus. Je možné, když se nikdo vhodnější nenajde, že já a určitě tak polovina našeho klubu mu hlas dá," řekl nedávno HN předseda šestičlenného senátního klubu SNK Josef Novotný.

Ostatní strany se zatím na Klausově protikandidátovi neshodly. A ohlášení "Antiklause" stále odkládají.

Na ohlášení hradního vyzyvatele mají jen několik podzimních měsíců. Nejčastěji se zmiňuje první porevoluční ministr zahraničí Jiří Dienstbier.

Jeho podporu nevylučuje ani ČSSD, ani koaliční zelení.

Na Klausově protikandidátovi se ČSSD a případně i další strany mají dohodnout zhruba v říjnu nebo v listopadu.

Pokud společný silný kandidát s podporou všech stran mimo ODS nebude, ČSSD přiznává, že svého člověka proti Klausovi postaví prakticky jen z povinnosti.

Březen 2008: pacienti


Březen má znamenat další velký třesk v českém zdravotnictví. Prý největší od roku 1989.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce od ledna 2009 převést zdravotní pojišťovny na akciové společnosti a vedle širších pravomocí jim dát i mnohem víc povinností. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění také jasně určí, na co mají pacienti nárok ze zdravotního pojištění.

"Vyřadíme ale tak tři procenta péče. Chceme se bavit třeba o tom, zda má být z veřejného zdravotního pojištění hrazena taková léčba odstávajících uší," říká ministr Julínek.

S jasnou informací o tom, na co budou mít pacienti nárok díky svému pojištění, souvisí i jiná skutečnost. To, že by pacienti měli mít možnost si poprvé po více než 60 letech legálně připlatit na nadstandardní péči. "Dnes se buď musíte spokojit s tím, co vám nabízí zdravotní pojištění, nebo si nadstandard zaplatit celý sám. Nám jde o to, aby pacient dostal možnost doplatit si rozdíl mezi péčí hrazenou z pojištění a nadstandardní léčbou, což dnes nejde," říká Julínkův náměstek Pavel Hroboň.

Velkou proměnou projdou i fakultní nemocnice, kterými ročně proteče přes 40 miliard korun. Stát drtivou většinu z nich převede na univerzitní nemocnice, ze kterých se místo příspěvkových organizací stanou neziskové akciové společnosti. Mnohem víc než dosud by se měly univerzitní nemocnice specializovat na ty obory, v nichž už nyní patří ke špičce.

S Julínkovým plánem ostře nesouhlasí ČSSD a KSČM, proti je i lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který už jednou kvůli výhradám ke změnám ve zdravotnictví zvedl v klíčovém hlasování ruku proti vládě.

Duben 2008: lidovci


Sjezd KDU-ČSL v Pardubicích. Lidovci (19. až 20 dubna) plánují úpravu stranického programu pro krajské i sněmovní volby. Předseda Jiří Čunek se o křeslo bát nemusí, sjezd je nevolební.

Květen 2008: komunisti


Téměř na den přesně po čtyřech letech se na svém volebním sjezdu potkají komunisté. Jejich předseda Vojtěch Filip bude na sjezdu, který se koná 17. a 18. května v Hradci Králové, obhajovat své křeslo. Zodpovídat se bude mimo jiné za neúspěšné volby do sněmovny a do Senátu.

Žádný protikandidát se zatím neobjevil a očekává se, že Filip svou pozici uhájí. Filip by tak vyhrál svůj první sjezd KSČM v politické kariéře. Na tom minulém v roce 2004 v Českých Budějovicích totiž Filip prohrál s Miroslavem Grebeníčkem.

Ten ale na konci září roku 2005 kvůli "programovým a osobním sporům" s vedením strany rezignoval, a uvolnil tak cestu do čela právě Vojtěchu Filipovi.

Červen 2008: daně II


Nejpozději v červnu má vláda předložit sněmovně zákon, který oproti schválené reformě zvýší slevy na dani tak, aby na ní vydělali všichni.

Koalice to tak před hlasováním o první části reformy slíbila Vlastimilu Tlustému a jeho platformě.

(Sazba daně se má mezi lety 2008 a 2009 snížit z 15 na 12,5 procenta, vládní návrh ale spolu s tím snížil slevy na jednotlivce z 24 840 na 16 560 korun a slevu na dítě z 10 680 na 10 200 korun.

Pokud by vláda nic nezměnila, i přes nižší daně by se lidem s příjmy zhruba do 20 tisíc korun hrubého snížil oproti předchozímu roku čistý příjem.)

Kvůli daním bude ale v koalici ještě rušno.

ODS totiž jednoznačně odmítla návrh na změny pro rok 2009, který sepsal lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek.

Ten chce, aby daně zůstaly na úrovni 15 procent superhrubé mzdy, místo toho má prý vláda zvýšit daňovou slevu z 24 840 korun o 1500 až 2000 Kč. To by mělo podle Kalouska nejvíc pomoci lidem s příjmem do 30 tisíc a zároveň by to znamenalo rozpočtový schodek "jen" 10 miliard.

"Kalouskův návrh považuji za provokaci. Velmi dobře ví, nakolik 81 poslanců ODS lpí na symbolu sazby 12,5 procenta," říká daňový expert ODS Michal Doktor. Do Kalouska se opřel i Vlastimil Tlustý.

Ministr financí ale kontruje: "Mým cílem naprosto není někoho provokovat, ale hledat řešení pro lidi s příjmy do 30 tisíc korun, které by bylo zároveň stejně ohleduplné k rozpočtu jako můj návrh," říká šéf státní kasy.

Nakonec ale bude muset z návrhu, aby se 15procentní sazba daně v roce 2009 nesnižovala, zřejmě ustoupit. Na stranu svých daňových expertů se totiž nově postavil i premiér Mirek Topolánek.

"Já se přikláním ke 12,5 procenta," řekl ve včerejší Nedělní partii Topolánek.

Nad požadavky Tlustého se podle premiéra nicméně bude ještě scházet pracovní komise. Jaké změny bude nutné přijmouit se podle Topolánka ukáže právě až v roce 2008.