Americká centrální banka Fed rozpoutala v pátek na burzách nákupní euforii. Ceny akcií po celém světě od USA po Evropu se po měsíc trvajícím poklesu vydaly opět vzhůru. A to včetně burzy v Praze, která si polepšila o 2,1 procenta.

Američané se totiž na mimořádném zasedání oproti všem očekáváním odhodlali ke snížení diskontní sazby o půl procentního bodu. To na burzy zapůsobilo jako živá voda. Podobná situace nastala naposledy po teroristických útocích na New York a Washington jedenáctého září 2001. "Musel jsem se podívat na monitor dvakrát, abych se ujistil, že vidím správně. Bylo to obrovské překvapení. Fed dal jasně najevo, že je schopný udělat cokoli pro uklidnění situace na burzách," popsal své překvapení agentuře Bloomberg manažer amerického investičního fondu Morgan Asset Managment Walter Hellwig.

Sazby půjdou dolů

A co vlastně banka udělala? Snížením sazby na 5,75 procenta poskytla komerčním bankám levnější půjčky. Banky si běžně obstarávají hotovost tak, že si půjčují navzájem a za tyto peníze ručí cennými papíry včetně těch, které jsou zajištěné hypotékami.

Právě kvůli investicím do amerických hypoték se však mnoho finančních institucí dostalo do problémů. Nemajetní Američané je nejsou schopni splácet a jejich cena klesá a s tím i hodnota investic bank. V USA kvůli tomu muselo vyhlásit bankrot nebo pozastavit svou činnost přes 70 hypotečních firem.

To už měsíc vyvolává nervozitu na akciových trzích, ale i u finančních domů, které si navzájem odmítají levně půjčovat. Banky si místo toho opatřují hotovost u Fedu, jenž jim včera snížením diskontní sazby, za kterou si prostředky půjčují, celou situaci usnadnil. Fed v čele s předsedou rady guvernérů Benem Bernankem navíc poprvé přiznal, že hypoteční krize může zpomalit americkou ekonomiku. "Pokud by měly výkyvy na finančních trzích zasáhnout ekonomiku, jsme připraveni jednat," tvrdí bankovní rada ve svém prohlášení.

Ekonomové to berou jako jasné znamení, že co nejdříve půjde dolů i základní úroková sazba americké banky. Od té se odvíjí úročení půjček a vkladů v celé ekonomice. Díky jejímu snížení z 5,25 procenta by se zlevnily úvěry a tedy i financování firem, stejně jako hypotéky. To by mělo odlehčit těžce zkoušenému hypotečnímu trhu.

Z krize nejsme venku

Všechny tyto informace nalily investorům do žil pozitivní energii. Americké akcie měřené indexem Dow Jones si tak polepšily o 1,8 procenta. Německá burza přidala 1,5 procenta. A radovat se mohou i čeští investoři, kteří hrají na burze buď přímo, nebo prostřednictvím některého z českých akciových fondů. Třeba akcie největší tuzemské energetické firmy ČEZ posílily o 4,3 procenta na 1038 korun a alespoň částečně se zahojily z mohutných čtvrtečních ztrát.

Podobně na tom byl i zbytek akcií, které se obchodují na pražské burze.

I přes tento růst je však za poslední měsíc tuzemská burza stále 8,8 procenta v minusu - to je stejně, jako získala za celý loňský rok. Největší český akciový fond ING Český akciový za toto období přišel o 9,5 procenta majetku. Burzy přitom podle odborníků z krize venku ještě nejsou.

"Ceny akcií budou dál klesat. Trhy teď létají nahoru a dolů. I sebemenší negativní zpráva je může poslat zase ke dnu," tvrdí Tibor Bokor z makléřské firmy Wood & Company.

Pro Česko platí, že bude i nadále zůstávat ve vleku USA a Evropy. Krize totiž zasáhla i starý kontinent. Postupně se ukazuje, že do amerických hypoték investovalo velké množství evropských bank. Třeba BNP Paribas kvůli tomu před dvěma týdny zmrazila tři své fondy, které se teď podle svého šéfa Baudoina Prota chystá co nejdříve znovu otevřít. Blízko krachu se ocitla třeba německá banka IKS.

Podle analytiků se krize uklidní, až všechny významné finanční ústavy odkryjí karty a řeknou, jak hluboko investovaly do amerických hypoték. Do té doby budou na trzích pokračovat prudké propady střídané stejně silnými růsty.

Dlouhodobě však odborníci věří v návrat posilování akciových burz.

"Americké akcie jsou v poměru k firemním ziskům nejlevnější za dvanáct let, české cenné papíry stojí v tomto srovnání nejméně od dubna 2003. Tato čísla mluví pro další růst," tvrdí Petr Sklenář ze společnosti Atlantik FT.

HN_070820_02.gif