Banka měla spravovat 15 miliard od Evropské investiční banky

Protipovodňová opatření jsou ohrožena

Zrušené výběrové řízení


Ministerstvo financí zrušilo výběrové řízení na finančního manažera pro správu více než 15 miliard korun od Evropské investiční banky a státu, které byly určeny na protipovodňová opatření. Vítězem tendru se v květnu stala ČSOB, když porazila Českomoravskou záruční a rozvojovou banku a Českou spořitelnu. Od té doby banka s jednotlivými ministerstvy připravovala definitivní znění smlouvy.

"V průběhu zadávacího řízení se vyskytl důvod hodný zvláštního zřetele. Je jím podání žaloby ČSOB proti České republice kvůli údajnému porušení smlouvy a státní záruky uzavřené mezi Českem a ČSOB 19. června 2000," vysvětluje v písemném rozhodnutí ministerstvo financí, proč zakázku pro ČSOB zrušilo.

Banka po státu u arbitráže požaduje 1,6 miliardy korun za nedořešené pohledávky po IPB.

Zrušení tendru dostalo do potíží jak investory, kterými jsou jednotlivá povodí, tak i firmy, které pro ně pracují.

Zpožděné stavby


"Velmi nás to tíží. Museli jsme s dodavateli domluvit prodloužení splatnosti faktur na 120 dní," řekl například finanční ředitel Povodí Moravy Pavel Stonáček.

Stát by měl nyní vypsat na zakázku nové výběrové řízení. Protože podobné tendry obvykle trvají zhruba pět měsíců, dá se výsledek očekávat až v zimě.

Podle ředitele odboru vodního hospodářství ministerstva zemědělství Pavla Punčocháře však stavby nejsou ohroženy, protože peníze bude zatím posílat Česká národní banka. "Neumím říct, zda došlo k fatálnímu zpoždění či jen malému. Peníze jsou však k dispozici a je jen otázka, kdo je bude rozdělovat," uvedl.

Česká národní banka však nemůže být finančním manažerem projektu. To je právě úkolem vybrané komerční banky, která kromě rozdělování peněz kontroluje, zda se peníze využívají účelně.

Oslovíme jiné


ČSOB odmítá spor se státem komentovat. Zdroj z banky HN však sdělil, že se proti rozhodnutí hodlá bránit. "Pokud ministerstvo nevyhoví námitce, využije banka právních prostředků, které má k dispozici," uvedl zdroj HN z ČSOB.

Ministr financí Miroslav Kalousek ovšem s ČSOB již nepočítá. "Budou osloveny jiné subjekty a všechny prostředky budou řádně a včas distribuovány," řekl.

Předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina se k tomuto konkrétnímu případu nechtěl vyjádřit. "Obecně lze říct, že důvody pro zrušení výběrového řízení vycházejí ze zákona a podmínek tendru. Firmy ani stát nemohou vylučovat libovolně."