České firmy, které trápí nedostatek pracovních sil, hledají nové způsoby, jak zaplnit volná místa. Poptávka po zaměstnancích je totiž taková, že osvědčené metody, jako shánění zaměstnanců v okolních zemích, už nestačí. Firmy se tak poohlížejí po důchodcích a po dalších lidech, kteří dosud na trhu práce nebyli příliš atraktivní.

"V Olomouci jsme v červnu spolu s úřadem práce oslovovali kluby důchodců. Akce byla úspěšná a budeme ji opakovat v dalších městech, ve kterých působíme," říká Boris Malý z obchodního řetězce Globus. Ve společnosti už pracuje téměř tři sta lidí ve starobním důchodu. "Právě důchodci mívají zkušenosti a dobrou kvalifikaci," dodává Malý.

Důchodce ale vítají i další společnosti. Stali se třeba pevnou součástí pracovního sboru firmy Ahold Czech Republic, ale sázejí na ně i banky. Například Česká spořitelna dává svým důchodcům roční smlouvy. "Někteří zaměstnanci navíc odloží svůj odchod do důchodu o pár let a zůstanou ve firmě," dodává Kristýna Havligerová z tiskového oddělení banky.

Maminky do prodejen

Společnost Datart zase cílí na maminky na mateřské. "Nabízíme jim jednoduchou práci u počítače nebo v prodejnách, kam si mohou odskočit na čtyři hodiny," říká šéf Datartu Pavel Sláma.

Podle personálních agentur však ani důchodci a maminky na mateřské dovolené nezachrání všechny firmy. "Důchodci se totiž nehodí pro všechny práce. Momentálně je největší nedostatek lidí v automobilovém průmyslu a lidé na těchto pozicích musí splňovat všechna zdravotní kritéria. To důchodci často nesplňují," říká Tomáš Bicera z personální agentury Start.

Dvě stě tisíc cizinců

Zejména firmy, které shánějí dělnické profese, tak stále sázejí hlavně na pracovníky z ciziny. V Česku je podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí už více než dvě stě devět tisíc pracujících cizinců. Vedou Slováci, Ukrajinci a Poláci, následují zástupci východních zemí, jako jsou Moldavsko či Mongolsko. Zaměstnávání cizinců však zatím naráží na byrokratické komplikace. To chce ale vláda změnit pomocí projektu Zelená karta. "Chceme umožnit rychlejší a bezproblémové zaměstnávání zahraničních kvalifikovaných pracovníků," říká mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský. Projekt se zaměřuje především na kvalifikované pracovníky. "Rádi bychom do Česka dostali hlavně kvalifikované zaměstnance, tedy minimálně se střední školou," dodává Bartovský. V hledáčku české vlády jsou i lidé do managementu firem. Celý program je ve stadiu konečných úprav a v druhé polovině září o něm bude jednat vláda. Podle Bartovského by první cizinci mohli dostat "zelenou kartu" už příští rok.

Česko přitom není jedinou zemí, která řeší nedostatek lidí náborem cizinců či důchodců. Například německý Siemens si nedávno vzpomněl na své stavební dělníky, kteří už odložili přilby do sklepa. Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců došel v sousedním Německu tak daleko, že firmy nestíhají termíny, musí odmítat zakázky a nábor seniorů je pro ně řešením.

Jak firmy bojují s nedostatkem pracovních sil