"Horáček, Pažout do ředitelny! Tak který z vás hulil na záchodě trávu? Nezapírejte, máme důkazy!" Na středních školách Jihočeského kraje od září nic nemožného. Hygienici budou oblepovat lavice a záchody speciálními samolepkami, aby zjistili, jestli studenti neholdují zakázaným substancím.

Teď vážně: české školy se ubírají zajímavým směrem. Někde žáky sledují kamery, teď ta prkénka... Ředitel vážně přirovnává samolepky ke kontrole, zda se žáci řádně přezouvají. Jenže za zablácené tenisky ještě nikdy nikdo ze školy nevyletěl, za kouření marihuany ano. Proč nezavést u vchodu osobní prohlídky? Aha, to se nesmí. Takže pošleme aspoň inspekci na WC.

Samozřejmě, že takový způsob boje proti drogám vůbec nic nevyřeší. Horší je, že kultura bezpečnostních kamer a protidrogových samolepek může vypěstovat z mládeže generaci paranoiků.

Vypráví se, že před lety nejmenovaný český umělec na zájezdu do Sovětského svazu hledal v hotelovém pokoji odposlouchávací zařízení tak dlouho, až našel pod kobercem čtyři kovové destičky. Odšrouboval je, a v přízemní hale hotelu se zřítil křišťálový lustr. Až se zhroutí důvěra mladých lidí ve svobodnou společnost, může to být také docela rachot.


petr.honzejk@economia.cz