Politici koaličních stran jednají o přípravě zákona, který by mimo jiné měl více postihovat korupci. Trestní odpovědnost za podvody v účetnictví, ekologické škody i korupci by nesla samotná firma. A to i v případě, že by se těchto prohřešků dopustil její manažer bez vědomí vedení. Při prokázání podvodů či úplatků by dokonce mohla být firma zcela zrušena.

To se ovšem podnikatelům nelíbí, a proto záměr koalice odmítají. Přitom sami manažeři kritizují podnikatelské prostředí v České republice a uvádějí příklady svých podřízených, které museli kvůli přijímání úplatků propustit.

Stávající normy stačí

"Více zákonů neznamená více práva. Stát jen dostatečně nevyužívá možnosti, které mu v současné době zákony dávají. To je příčinou korupce," uvedl prezident Svazu průmyslu Jaroslav Míl. Právě tento svaz má svůj podíl na tom, že podobný návrh sociálnědemokratické vlády neprošel před třemi lety Poslaneckou sněmovnou. Tehdy se proti němu postavili i politici stran současné koalice, kteří podobnou normu nyní chystají. Podle Míla by však mohl být snadno zneužitelný.

"V podobě, ve které ho vláda před třemi lety předložila, by mohl podniky ohrožovat. Firma, která by na základě tohoto zákona byla jen vyšetřována, by se nemohla například zúčastňovat výběrových řízení pořádaných státem," dodal Míl.

Negativních dopadů se obává i předseda představenstva energetické společnosti Dalkia Zdeněk Duba. "Nepovažuji to za šťastné řešení. Zákon by mohly začít využívat firmy k útokům na konkurenty," uvedl Duba. Se ztrátami způsobenými úplatky však má zkušenosti i on. Řada lidí byla propuštěna poté, co firma v roce 1998 získala nového francouzského majitele.

"Společně s novým majitelem jsme nastavili přísné standardy. Přesto jsme museli nedávno propustit jednoho zaměstnance, který uzavíral nevýhodné smlouvy," dodal.

Pravidlo čtyř očí

Podle generálního ředitele firmy Kooh-i-noor Hardtmuth Vladislava Břízy však úplatky nejsou zdaleka českou specialitou a specifické zákony je nevymýtily ani na trzích, kam tento výrobce kancelářských potřeb vyváží.

"Zákon problém nevyřeší. Nemějme iluze, že se to děje jen v Česku. Zde jsou sice úplatky rozšířenější než v západních zemích, ale podobné starosti máme i na jiných trzích," uvedl s tím, že proti úplatkům ve firmě bojuje dvěma způsoby.

"Prvním z nich je pravidlo čtyř očí, které musí zakázky a objednávky vidět. Důležitá je také rotace nákupčích," dodal. Právě pravidelnou výměnou nákupčích v obchodních řetězcích se podle něj podařilo vymýtit zkorumpované nákupčí americkým obchodním řetězcům.

Najdou se i výjimky

Některé společnosti by však nový zákon přivítaly. Například lesnická firma CE Wood vede již několik let boj se státním podnikem Lesy České republiky kvůli zadávání veřejných zakázek. Upozorňuje na možnou korupci při tendrech na lesnické práce v hodnotě miliard korun.

Kvůli neprůhlednosti těchto tendrů se obrátila i na Evropskou komisi, která jí dala za pravdu. Její ředitel Ivan Doubrava se domnívá, že by připravovaný zákon mohl pomoci české podnikatelské prostředí vyčistit. "Je to sice poměrně kontroverzní záměr, neboť dávat firmu k soudu je neobvyklé, ale v našem právním prostředí by to bylo vhodné. Pokud by za korupci hrozily tvrdé sankce, třeba by firmy o tom začaly více přemýšlet," uvedl Doubrava.

Všechny díly seriálu o korupci v Česku můžete nalézt na www.ihned.cz/korupce.