Nejvyšší správní soud zrušil sankci, kterou dal České spořitelně finanční arbitr

Stát hodlá současný systém změnit


Finanční arbitr Otakar Schlossberger má v poslední době těžký život. Ministerstvu financí vadí, že nedostatečně chrání klienty bank a připravuje změnu jeho práce. Problémy má i s vlastními rozhodnutími - letos prohrál už dva soudy s největšími českými bankami. V dubnu s Komerční bankou a nově i s Českou spořitelnou.

Jeho kancelář musí spořitelně vrátit pokutu ve výši 200 tisíc korun. Tu dostala za to, že údajně s arbitrem nespolupracovala při vyšetřování stížnosti jednoho z klientů. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího správního soudu, který mají HN k dispozici.

"Jsem sice jiného právního názoru než soudci nejvyššího soudu, ale jeho rozhodnutí budeme respektovat a peníze vrátíme," řekl HN Schlossberger.

Naopak banka rozhodnutí přivítala. "Soud jednoznačně potvrdil, že pokutu jsme dostali neoprávněně," uvedla mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.

Pokutu soud zrušil i v případě sporu finančního arbitra s Komerční bankou.

Spořitelna na mušce


Institut finančního arbitra vznikl zákonem v roce 2003 jako zvláštní orgán, jehož úkolem je mimosoudní řešení sporů lidí s bankami. Řada jeho rozhodnutí však u soudu končí, neboť banky se proti jeho rozhodnutím brání.

"Za dobu působení současného arbitra jsme nezaznamenali žádný faktický přínos pro posílení klientského prostředí na českém bankovním trhu. Výsledkem jeho činnosti je řada mylných rozhodnutí a soudních sporů, do kterých jsou vtahováni samotní klienti," tvrdí mluvčí banky Klára Gajdušková.

Podle ní bankám především vadí, že kvůli rozhodnutí nemůže žalovat samotného arbitra. Když se chce bránit, musí podat žalobu na svého klienta.

Právě spořitelna je nejčastějším objektem stížností lidí, které arbitr loni řešil. Z celkových 52 jich zákazníci spořitelny podali 14. Proti jeho rozhodnutím banka podala řadu žalob, které nyní řeší soudy.

Přijdou změny


Současné fungování kanceláře arbitra nekritizují pouze banky, o změnách uvažuje také ministerstvo financí.

Jeho bývalé vedení plánovalo zavedení institutu finančního ombudsmana, který by měl rozsáhlé pravomoci nad celým finančním trhem.

"Finanční arbitr v uplynulých letech rozhodoval poměrně málo případů. Náklady na provoz jeho kanceláře se tak dostávají do nepoměru s počtem vyřešených případů," uvedl náměstek ministra financí Milan Šimáček. Podle něj by v budoucnu měla podstata činnosti arbitra zůstat stejná.

"I nadále půjde především o rozhodování individuálních sporů mezi klienty a finančními institucemi. Na rozdíl od současnosti, kdy finanční arbitr řeší pouze úzkou výseč sporů z oblasti platebního styku, by se mělo začít uvažovat o rozšíření jeho kompetencí také na další sektory finančního trhu, jako je kromě bankovnictví také pojišťovnictví a kapitálový trh," dodal Šimáček.