Víte, proč není radno splácet úvěry dalšími půjčkami či proč je důležité sledovat RPSN? Pokud ne, brzy vám to vysvětlí vaše děti. Žáci základních a středních škol se pravděpodobně již od školního roku 2009 začnou učit, co je to úvěr, jaké jsou s ním náklady či jak se vypočítá návratnost investice. Ministerstvo financí ve spolupráci s ministerstvem školství nyní dokončují návrh na začlenění "finančního vzdělání" do osnov škol.

"Národní strategie zvyšování finanční gramotnosti by měla být předložena v září vládě. Chceme, aby se každý dokázal orientovat na spletitém finančním trhu," řekl náměstek ministra financí Milan Šimáček. Děti by se měly o financích učit již od páté třídy. "Uvažovali jsme o tom, že by to mohl být samostatný předmět. Ale neznamená, že to platí absolutně," dodal.

Finanční gramotnost chybí


Plán na rozšíření výuky o financích přichází v době, kdy výrazně roste zadlužení domácností. Česká národní banka letos varovala před zvyšující se zadlužeností především rodin s nízkými příjmy. Objem úvěrů domácnostem v roce 2006 vzrostl téměř o třetinu na 540 miliard korun. Dynamika neochabuje ani letos.

"Naším záměrem mimo jiné je, aby se děti naučily hospodařit a aby si nebraly půjčky, jež by nemohly splácet," uvedla k návrhu mluvčí ministerstva školství Michaela Taschnerová.

"Finanční gramotnost lidí je nedostatečná," potvrzuje ředitelka základní školy J. A. Komenského v Lysé nad Labem Vlasta Karásková. "Pokud se tato výuka posílí již na základních školách, je to jedině dobře."

Výuku financí podporují i některé české banky. Například GE Money Bank připravila ve spolupráci s občanským sdružením AISIS školení pedagogů. Mnozí z nich totiž tomuto tématu nerozumějí a tento projekt by jim měl pomoci se v této problematice zorientovat.

Návrh na zlepšení finanční gramotnosti je součástí plánu ministerstva financí ochránit lépe spotřebitele na finančním trhu. Ministerstvo svůj záměr již projednalo s centrální bankou, v nejbližší době začne připomínkové řízení.

Problémy nejen v Česku


Budoucnost nastupující generace netrápí jen české úřady. O nástrahách finančního sektoru se nově budou učit i děti ve Velké Británii. Tamní vláda rozhodla, že všechny školy musí pro žáky mezi 11 a 16 lety zavést předmět "ekonomická prosperita a finanční kvalifikace". Podle listu The Times má britská vláda obavu, že nastupující generace se hned po studiích dostane do dlouhodobých dluhů. Blížící se problémy ukazují například statistiky osobních bankrotů. V prvním čtvrtletí jich Britové vyhlásili přes 30 tisíc, což je nový rekord.