Burza bude rok regulovat cenu

Vyšší platby chystá domácnostem i stát


Růst cen elektřiny bude po letošním zdražení pokračovat i v roce 2008. S vyššími výdaji mohou počítat jak firmy, tak i domácnosti.

Velcí odběratelé proudu zaplatí příští rok o 14 procent více než letos. Jedna megawatthodina vyjde na 50,4 eura.

Rozhodla o tom burzovní komora Energetické burzy.

Přesné zvýšení cen pro domácnosti zatím není jasné. Odhaduje se, že by měly platit v průměru o deset procent více než letos.

Plánovaný krok


Ceny elektrické energie se v uplynulých letech v Česku odvíjely od "aukcí", na nichž část své energie prodával dominantní tuzemský výrobce ČEZ. Od poloviny letošního roku se bude s elektřinou vyrobenou v Česku obchodovat na Energetické burze. Trh však ovlivní až výši cen pro rok 2009. Cenu pro příští rok se burza rozhodla zafixovat.

"Dalo by se říct, že tady plníme jakousi sociální funkci. Chtěli jsme předejít tomu, aby v prvním roce fungování trhu došlo k extrémním výkyvům, proto jsme cenu zafixovali. Cenu elektřiny pro rok 2009 však již bude plně určovat nabídka a poptávka," řekl HN generální sekretář burzy Petr Koblic.

Energetická burza si podle něj od zastropování ceny navíc slibuje, že se proud pro rok 2008 nevyplatí nakupovat spekulantům, kteří by jej mohli krátkodobě výrazně zdražit.

Cenu pro příští rok vypočetla burza z vývoje v Německu. Na tamním trhu se již s elektřinou pro rok 2008 obchoduje. V současné době zde stojí megawatthodina přes 55 eur. Přestože české ceny již "dohnaly" ty německé, platí obyvatelé okolních zemí za elektřinu více. Například na Slovensku stojí megawatthodina pro příští rok 62 eur, vyšší ceny jsou i v Polsku a Maďarsku.

Energetická společnost ČEZ, která bude hlavním "dodavatelem" elektřiny obchodované na pražské burze, stanovení ceny pro první rok vítá.

"Fixování ceny chápeme pouze jako technický krok. Jeho výhoda spočívá v tom, že případné rozkolísání cen je možné při rozjezdu burzy částečně potlačit. Obchodníci budou moci od začátku fungování burzy předkládat nabídky dodávek koncovým zákazníkům bez nutnosti neustálé korekce ceny," uvedl obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.

Více i na složenkách


Přestože na burze mohou elektřinu nakupovat pouze velcí hráči, bude mít stanovení ceny pro příští rok významný dopad i pro domácnosti. Složenka, kterou za proud platí, se skládá ze dvou částí. Polovinu tvoří cena proudu, kterou stát nemůže ovlivnit. Ta se odvine právě od cen na burze. Dalších padesát procent tvoří regulované částky, například poplatky za distribuci či přenos. I ty se však budou v letošním roce zvedat. "Růst regulovaných cen bude rozhodně vyšší než v letošním roce. Situace na trhu je zcela odlišná. O kolik zvýšíme regulované ceny, oznámíme až v průběhu podzimu," konstatoval předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. Letos se regulované ceny zvýšily pouze o 1,4 procenta.

Podle zdroje HN obeznámeného s jednáním o cenách by zvýšení cen proudu na burze a růst regulovaných cen měly dohromady zvýšit cenu proudu pro domácnosti v průměru o deset procent.

Hůře na tom však budou ti, kteří například vytápějí elektřinou dům či byt. Podíl neregulované složky na jejich účtu totiž může být výrazně vyšší.