HN_070703_01.gif

Pokud by penzijní fondy měly vyplatit svým klientům zhodnocení vkladů již v polovině roku, velká část zákazníků by nedostala ani korunu. Výnosy řady penzijních fondů se pohybují okolo nuly, některé jsou dokonce ve ztrátě. Hlavním viníkem jsou ceny dluhopisů, které letos prudce oslabují.

"V současné době jsme lehce ve ztrátě, ale za celý letošní rok chceme klientům vyplatit výnos okolo tří procent," uvedl generální ředitel penzijního fondu České spořitelny Jan Diviš. Ztrátové hospodaření potvrdil také ředitel dalšího penzijního fondu, který však chce zůstat v anonymitě. "Začátek letošního roku byl špatný, dluhopisy šly dolů výrazně," uvedl.

S poklesem cen dluhopisů se potýká i penzijní fond skupiny ING. "Letošní rok nebude lehký. Celkový výsledek se neodvažuji odhadnout. Pro nás bude výzvou zopakovat loňský rok, kdy jsme klientům připsali 3,6 procenta," řekl jeho šéf Jiří Rusnok. Podle něho ING není aktuálně ve ztrátě, klesající ceny dluhopisů však firmu postihly.

Dluhopisy oslabují

Penzijní fondy musí ze zákona skončit každoroční hospodaření minimálně s takzvanou "černou nulou", tedy beze ztrát. To je také důvod, proč většinu spravovaných peněz investují do obvykle bezpečných dluhopisů.

Na konci loňského roku fondy spravovaly majetek v objemu 136 miliard korun. Celých 77 procent z toho měly uloženo právě do dluhopisů.

"Příčinou poklesu cen dluhopisů, který sledujeme od začátku letošního roku, jsou především rostoucí úrokové sazby velkých světových ekonomik. Ceny českých státních dluhopisů jsou z poloviny taženy tímto vývojem ve Spojených státech a v eurozóně. Sazby zvyšuje také Česká národní banka. Odhaduji, že letos stoupnou ještě minimálně dvakrát," řekl hlavní ekonom PPF Radomír Jáč.

Fondy raději akcie

Penzijní fondy se snaží poklesu cen bránit a mění trhy, do kterých investují. "Naši strategii řídíme tak, abychom na konci roku klientům připsali alespoň tři procenta," uvedl člen představenstva Penzijního fondu České pojišťovny Tomáš Matoušek. Hrozí rovněž, že pokud bude propad trhu pokračovat, budou muset akcionářům fondů zvýšit základní kapitál. Podle Matouška to Penzijní fond České pojišťovny preventivně udělal již na začátku letošního roku, kdy zvýšil vlastní jmění o sto milionů korun.

Fond České spořitelny změnil strukturu investic, navíc počítá s tím, že využije rezerv, které si vytvořil v uplynulých letech.

Pokud se potvrdí prognózy některých analytiků, že inflace by mohla na konci letošního roku dosáhnout 3,5 až čtyři procenta, budou při těchto plánovaných výsledcích investoři reálně ve ztrátě. Přestože průměrné zhodnocení připisované fondy v uplynulých dvou letech nebylo příliš vysoké, fondy vydělaly vždy víc, než činila inflace. Loňský průměrný čistý výnos dosáhl sedm desetin procentního bodu.