Ještě před pár lety jsme si nedokázali představit, jaký sociální dopad tato síť sítí může mít na naše životy.

Žijeme v uspěchané moderní době, naši rodiče a prarodiče zůstávají sami a stárnou bez nás. Rodiny již dávno nebydlí společně, a tak přibývá rodičů a prarodičů, kteří své děti či vnoučata vídají jen zřídka. Nemusíme být fandové nejmodernějších technologií, někdy se na ně můžeme dokonce i hodně zlobit, ale svět se točí dál a my najednou vidíme, že zrychlení a dostupnost může mít i mnoho pozitiv. Pokud například vaše babička bydlí 100 km od vašeho domova, může zavolat přes internet, a když jí nainstalujete kamerku k počítači, uvidíte se, může si zamávat s vnoučaty či vidět nově vybudovanou kuchyň u vás doma. A váš otec se třeba rád pochlubí, že se mu zase podařilo zrenovovat další auto, a může vám ho ukázat díky internetu ještě dřív, než si ho jeho majitel vyzvedne. Ale podívejme se na pár dobrých nápadů, které nejenom napomohly k budování metropolitních sítí v regionu, ale přinesly změny do života těm nejslabším, dětem v dětských domovech, lidem v sociálních ústavech, dlouhodobě nemocným a seniorům.

Vstupem do Evropské unie se otevřely nové možnosti financování prostřednictvím strukturálních fondů Evropské unie. A tak Pardubický kraj neváhal, a této možnosti plně využil a zrealizoval celkem tři projekty zaměřené na rozvoj informačních a komunikačních technologií ve svém regionu. Projekt Veřejná místa přístupu k internetu v sociálních zařízeních zřizovaných Pardubickým krajem tak otevřel cestu k internetu čtyřem domovům důchodců, pěti ústavům sociální péče, jednomu rehabilitačnímu ústavu, šesti dětským domovům, deseti domům dětí a mládeže, celkem tedy 26 organizacím rozprostřených po celém území Pardubického kraje.

V rámci projektu byla v prostorách dílen SPŠE a VOŠ vybudována internetová učebna pro veřejnost, vybavená 25 osobními počítači i reprodukční a projekční technikou. Součástí vybudovaných prostor se stala také knihovna a studovna. A proč se vlastně Pardubický kraj rozhodl spustit celý projekt? Důvody vysvětluje krajský vicehejtman Roman Línek: "Informace hýbou světem, nikdo z nás se bez nich neobejde. A internet jich nabízí dostatek ve všech oblastech lidského žití. Bohužel ne každý má možnost doma nebo v zaměstnání s internetem pracovat, a také proto jsme se rozhodli vybudovat místo, kam budou moci lidé přicházet a s informacemi pracovat."

Pro zabezpečení odpovídajícího připojení k internetu byl v rámci projektu vybudován kabelovod mezi lokalitou školy a Univerzitou Pardubice. Jedná se o devítikomorový multikanál s odbočovacími komorami, který slouží pro uložení optických kabelů. Uvedený kabelovod bude součástí budované metropolitní sítě města Pardubic. Pro realizaci trasy byl proveden řízený protlak pod řekou Labe. A tak si Pardubický kraj vytvořil prostor na další služby pro občany svého kraje.

(htt)