Ve městě budoucnosti budou mít občané prostřednictvím metropolitních sítí přístup k on-line zdravotnímu poradenství a z pohodlí vlastního domova si videotelefonem zkonzultují své problémy s odborným lékařem. Nejde o žádnou sci-fi, v České republice k většině těchto cílů směřuje například projekt elektronických zdravotních knížek IZIP. V případě nemoci lze pobyt pacienta v nemocnici výrazně zkrátit, protože zdravotnický personál bude moci monitorovat jeho zdravotní stav přímo u něj doma - téměř stejně snadno, jako by pacient byl přítomen na oddělení. Pacienti s dlouhodobějšími problémy, kteří vyžadují pravidelné sledování, si udělají řadu testů sami a elektronicky předají jejich výsledky lékařům. Všichni odborní lékaři budou moci využívat jednotnou zabezpečenou elektronickou zdravotní dokumentaci pacienta, čímž se zajistí, že se občanovi dostane správné péče v co nejkratším čase a výrazně se sníží i počet chyb. Výsledky nových i starších testů (např. rentgeny) budou lékaři okamžitě k dispozici, ať už je kdekoliv, zatímco videospojení usnadní konzultace s místními nebo národními specialisty. Zde je dobře vidět, že zavádění nových elektronických služeb představuje vždy problém o několika úrovních: technický (jak to zařídit), finanční (kdo a z čeho pořízení i provoz zaplatí), legislativní (elektronická data musí mít stejnou právní platnost a závaznost jako klasická) a konečně lidský (lidé si musí na využívání nových technologií zvykat, musí v nich pro sebe najít výhody). To vše je třeba řešit souběžně, jinak projekt nemá naději na úspěch. Jeho výsledky však mohou stát za to. A dobré příklady táhnou.

Širokopásmové sítě léčí i baví


Nemocnice v Arrasu v severní Francii se brzy dočká regionální optické širokopásmové sítě, která spojí všechny všeobecné lékaře a zdravotnická zařízení spádové oblasti. Přes regionální portál získají lékaři zabezpečený přístup k údajům o pacientech a budou si moci vyměňovat osvědčené postupy. Chystá se rovněž výstavba nových nemocničních budov, které kromě zdravotnických služeb pacientům nabídnou široké možnosti zábavy (televize, videokonference, e-mail) využívající širokopásmovou vysokorychlostní infrastrukturu.

Region středního Norska, do něhož patří osm nemocnic a jehož centrálním zdravotnickým zařízením je fakultní nemocnice sv. Olafa, využívá širokopásmovou síť již od roku 2001. Díky centralizované digitální obrazové službě a jednotnému systému zdravotních záznamů si mohou lékaři z jakéhokoliv koutu oblasti prohlížet kompletní zdravotní karty pacientů. Výrazně se zrychlilo vyhodnocování rentgenového vyšetření, protože snímky lze okamžitě posílat ke specializovaným konzultacím i do zahraničí. V další fázi by měli lékaři získat možnost on-line domlouvat návštěvy a vyšetření v nemocnicích, zatímco pacient je stále u nich. To vše by mělo snížit byrokratickou zátěž zdravotního pojištění.

(smb)