Kamerový systém, knihovna, informační stánky, informační systém pro policisty, nouzový komunikační systém. To všechno jsou komponenty, které obec, město, okres nebo kraj často budují jako samostatné celky a které bývají v mnoha případech financovány z vlastních zdrojů. U jednotlivých částí je to ještě únosné, ale v případě rozsáhlejších projektů (jako jsou právě municipální sítě) to už nebývá vždy možné. Existují nějaké možnosti získání financí z externích zdrojů? A jak na ně? To jsou otázky, které zajímají určitě nejednoho starostu a hejtmana a na druhé straně i nejednoho podnikatele, jenž u svých potenciálních zákazníků z řad municipalit často slýchá "rádi bychom, ale nemáme za co".

Síť nejsou jen dráty

Municipální síť by se měla stát v pravém slova smyslu srdcem komunikace ve městě nebo obci. Měla by být budována nejen s přihlédnutím ke stávajícím potřebám, ale i s ohledem na budoucí rozvoj - investice do budoucího rozšiřování mohou mnohonásobně převýšit případné pořízení "nepotřebných" částí sítě v současnosti. Stejně tak jako bývají budovány silnice k zatím neobsazeným pozemkům, i municipální síť může představovat v budoucnu důležitý prvek místní infrastruktury ke zlepšení života občanů i fungování firem. Speciálně při předkládání žádostí o financování z fondů EU je dobré rozšířit chápání municipální sítě nebo infrastrukturních komponent obecně a soustředit se zejména na přínosy, které taková investice přinese. Ať už se jedná o zapojení handicapovaných spoluobčanů do společnosti pomocí lepšího připojení k internetu, zvýšení konkurenceschopnosti prostřednictvím on-line vzdělávacích kurzů nebo zlepšení dopravní situace pomocí provázání výstupů z kamerového systému do on-line dopravního zpravodajství - to všechno jsou podstatné přínosy, kde se municipální síť stává důležitým prvkem k jejich dosažení, ale ne jejich primárním účelem.

Zdroje tu jsou

Vzpomínáte si na okřídlenou větu, která se v době své aktuálnosti vztahovala ke státnímu rozpočtu? A která se nakonec ukázala jako ne zcela pravdivá? V případě financování z fondů EU je to ale jinak. Evropská unie má pro "nás" na roky 2007 až 2013 bezmála 764 miliard Kč (přepočet kurzem 28,6 Kč/EUR) rozdělených do operačních programů (OP) ve třech cílech: Konvergence, Regionální konkurenceschopnost a zaměstnanost a Evropská územní spolupráce. Byla by škoda je nechat ležet ladem. V současnosti je známá jejich obecná struktura a po schválení Evropskou komisí (což může nastat každým okamžikem) začnou naše ministerstva vyhlašovat v těchto OP jednotlivé výzvy pod centrální koordinací Ministerstva pro místní rozvoj.

Z pohledu ICT pro municipality i komerční subjekty bude určitě velmi zajímavý zejména Integrovaný operační program (IOP), který se soustředuje na řešení společných regionálních problémů v oblastech infrastruktury pro veřejnou správu, veřejné služby a územní rozvoj. Jeho prioritní osa Modernizace veřejné správy je zaměřena na rozvoj informační společnosti pro veřejnou správu a zavádění informačních a komunikačních technologií (ICT) v územní veřejné správě, kde se soustřeďuje na podporu zlepšování kvality řízení a managementu, podporu spolupráce, komunikace a koordinace mezi státní správou a územní veřejnou správou za využití moderních metod řízení a ICT. Pro obce a města je důležitých i sedm Regionálních operačních programů (ROP), které mají ale prioritní osy definované v každém regionu jinak, což je třeba mít na paměti při identifikaci námětů na sestavení žádosti. Při výše zmíněném "širokém" pohledu na budování ICT infrastruktury by ale neměly být opomíjené ani ostatní programy, které na první pohled s touto problematikou nesouvisí - například OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost a OP Lidské zdroje a zaměstnanost. Při úvaze, jestli je projekt vhodný pro financování z EU, mějte vždy na paměti, že větší šanci na úspěch mají takové projekty, které po provedené investici přinášejí dlouhodobý efekt.

Spolupráce měst a obcí je v tomto ohledu velkou a ne vždy zcela dobře využívanou příležitostí. Inspiraci ve formě mnoha úspěšných projektů, které by mohly být podobně realizovány i jinde, můžete získat jednak na setkání představitelů územněsprávních celků, v různých sdruženích obcí jak na regionální, tak i celostátní úrovni. V neposlední řadě vám inspirací mohou být agentury, které se na získávání financí z fondů EU specializují a jež disponují potřebným know-how, a v mnoha případech i potenciální dodavatel daného infrastrukturního celku, který podobný projekt již realizoval jinde.

Jak na to?

Seznamte se se zadáním jednotlivých OP a jejich prioritních os (například na stránkách www.strukturalni-fondy.cz). Mějte oči otevřené a identifikujte možné projekty, které by bylo možné z fondů EU financovat. Na tyto činnosti lze najmout specializované společnosti, které jsou schopné hrubé náměty přetavit do definovaných projektů a žádostí. A nakonec žádejte! Vyplnění formulářů a zajištění veškeré související administrativy není jednoduché, ale můžete se opět obrátit na specialisty nebo vyškolit vlastní pracovníky. Hodně štěstí! (brk)