O osudu České pošty rozhodne až příští vláda



Za 49 procent České pošty by při prodeji na kapitálovém trhu mohl stát získat přibližně šest miliard korun. Celá pošta by tak při prodeji na burze mohla státu vynést přes 12 miliard korun. Uvádí to aktuální analýza České spořitelny. Připravuje se proto přeměna pošty na akciovou společnost. Na signál od Ministerstva informatiky však firma čeká.
"Harmonogram převodu České pošty na akciovou společnost stanoví až příští vláda. Ministerstvo informatiky zatím analyzuje, jak provést transformaci pošty," řekla mluvčí ministerstva Markéta Hoidekrová s tím, že se diskutuje o všech variantách.
Podle analytika České spořitelny Jakuba Židoně je pošta pro investory lákavé zboží: "Je to dominantní poskytovatel poštovních služeb v České republice s nejhustší sítí poboček, což je atraktivní z hlediska distribuce a prodeje finančních produktů. Provozní efektivita pošty je srovnatelná se zahraničními poštovními společnostmi." Židoň vidí obrovský potenciál především ve využití pobočkové sítě. "Na tom by se určitě dal postavit chytlavý příběh pro budoucí investory," uvedl s tím, že důležitá je rovněž strategická poloha České republiky.
Potenciálu České pošty si je vědom i její šéf Karel Kratina. A to nejen při možném uvedení akcií na burzu, ale i pro případný prodej strategickému investorovi. "Pokud si někdo prohlédne čísla České pošty a chce být činný v regionu střední a východní Evropy, tak si troufnu říct, že není pošty, která by o nás neměla zájem," uvedl Kratina v rozhovoru pro HN.
Podle něj je možné transformaci firmy na akciovou společnost stihnout za devět měsíců až jeden rok, musí však být jasné zadání od státu, co hodlá s poštou dělat. Podobně by tomu mělo být u Letiště Praha. Jeho vedení již přerod na akciovou společnost připravuje, mělo by to také stihnout maximálně do jednoho roku. Poté ho stát prodá, anebo pronajme strategickému partnerovi.
Politici ODS však často deklarovali podporu prodeji na kapitálovém trhu a o Letišti Praha mluvili jako o vhodné nové emisi na burze. Analytici České spořitelny dokonce v aktuální analýze spočetli, že za 49 procent akcií by stát inkasoval okolo 17 miliard korun. Současný ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) však upřednostňuje pronájem letiště strategickému partnerovi.

Zajímavé dividendy

Privatizace přes kapitálový trh je bez debaty nejprůhlednějším prodejem státního majetku, který v podstatě vylučuje jakékoli korupční chování. Okamžitý výnos může strategický kupec přinést vyšší, jak se ukázalo například při loňském prodeji 51,1 procenta Českého Telecomu do rukou španělské Telefóniky za 82,6 miliardy korun. Z dlouhodobého hlediska je však rozvinutý kapitálový trh pro ekonomiku důležitý.
Podle Židoně by pošta mohla nést rovněž zajímavé dividendové výnosy. Firma neplánuje žádné expanze, na které by své současné výnosy využila. Rovněž nepotřebuje ani výrazně investovat. Zisky, které vytváří, by si tedy mohli rozdělit akcionáři. Loni vytvořila čistý zisk přes 660 miliónů korun, dalšími stovkami miliónů v současné době pošta disponuje ve formě nerozděleného zisku.

Příklad z Rakouska.

Pro eventuální uvedení akcií České pošty na pražskou burzu může být poučný příklad z Rakouska. Tamní vláda letos na jaře prodala na vídeňské burze 49 procent akcií rakouské pošty. Zájem o akcie při jejich úpisu desetinásobně přesáhl nabídku a cena akcií za pět měsíců vylétla o přibližně 60 procent. Navíc, kromě krátkého zhoupnutí kursu na začátku října, akcie kontinuálně posilují. Rakouský stát za prodej minoritního podílu v poště získal v přepočtu 18 miliard korun.