Dluhy domácností rostou příliš rychle


Za první pololetí přibylo 100 miliard korun dluhů, mnoho je problémových

Češi se stále více a mnohem rychleji zadlužují.
Objem půjček domácností a firem se za prvních šest měsíců letošního roku zvýšil o 100 miliard korun. Problematických půjček za stejné období podle údajů ČNB přibylo o 20 miliard korun.
Částečně je to dáno i tím, že některé banky začaly nové úvěry okamžitě sledovat a tím spadly do oblasti takzvaných klasifikovaných půjček.

Nebezpečné tempo

Varovná však zatím není ani tak samotná výše špatných půjček, jako tempo, kterým se Češi zadlužují. V současné době stojí jak finanční domy, tak i ČNB před zásadní otázkou, zda je tento vývoj přirozený a žádné problémy spotřebitele a banky nečekají, či se Češi nacházejí na hraně svých možností.
Rychlost zadlužování je rovněž tím hlavním, co v současné době sleduje centrální banka. Dynamika úvěrů domácnostem již několik let překračuje 30 procent meziročního růstu.
"Do budoucna by takto vysoká tempa růstu mohla být určitým varovným signálem," tvrdí Michal Hlaváček, poradce bankovní rady ČNB.

Jako u sousedů

Banky a někteří analytici s oblibou srovnávají zadluženost v České republice například se stavem v Rakousku a tvrdí, že dynamika je přirozená. Objem půjček by měl podle nich nadále růst, neboť podíl úvěrů na HDP činí v Česku 39 procent, například Rakousku dosahuje 130 procent. Prostor pro zadlužení obyvatel je tedy obrovský.
V Rakousku však trvalo deset let, než na tuto hodnotu podíl vystoupal z hodnoty 115 procent. V Česku přitom boom půjček začal až v roce 2002.
Lepší pro srovnání je vývoj v Portugalsku či Řecku. "V Portugalsku došlo v druhé polovině 90. let k velmi rychlému růstu úvěrů, když se jejich podíl k HDP v průběhu čtyř let zdvojnásobil zhruba na 130 procent. To se v roce 2001 projevilo ve zpomalení portugalské ekonomiky," tvrdí Hlaváček. V Řecku byl naopak růst úvěrů rovnoměrnější, na současnou úroveň více než 80 procent k HDP se z původních 35 procent zvyšoval deset let.
S vývojem nesplácených úvěrů úzce souvisí i počet exekucí, které se provádějí. Loni bylo zahájeno 270 tisíc exekucí. Také další rok se jich však čeká mnohem víc. "Bude jich až 450 tisíc," odhaduje Hynek Filip, jednatel obchodníka s pohledávkami Sampa Invest. Růst exekucí podle něj způsobuje právě nezodpovědné jednání lidí, kteří kumulují drobné úvěry.

Problémy mají chudí

Z dostupných statistik vyplývá, že do problémů se v současné době dostávají především nejchudší lidé. Skupina nejméně majetných domácností se přitom v uplynulých letech zadlužovala méně, než lidé s vyššími příjmy.
"Vzhledem k tomu, že tyto domácnosti často přistupují na půjčky s vyšší úrokovou sazbou a krátkou splatností, postupně na ně začínají dopadat splátky půjček z minulosti," dodal Hlaváček.