Banky, které se dosud přetahují v tom, jak přesvědčit lidi, aby si vzali úvěr právě u nich, mění taktiku. Chtějí se zaměřit na ty, kteří již úvěry mají, ale nestíhají je splácet.
Jako první představila službu refinancování úvěrů v Česku malá banka Bawag. Na klienty velkých finančních domů však nyní zaútočí těžší kalibr, GE Money Bank.
O co jde? Banka klientovi nabídne, že sloučí jeho splátky do jedné a rozložením na delší dobu sníží jeho měsíční výdaje. Výhodnější jsou také úroky. Tato služba je tedy výhodná především pro lidi, kteří mají velké množství úvěrů, přes kreditní karty až po dluhy splátkovým firmám.

Útok na velké
GE Money Bank tak hodlá zaútočit na dominantní hráče na českém trhu. Na rozdíl od řady českých bank, které jsou schopny sloučit svým zákazníkům některé typy půjček do jediné na požádání, jako to dělá například ČSOB či HVB Bank, GE Money na to půjde opačně. Začne tento produkt aktivně nabízet a ostatním bankám zákazníky přetahovat.
Většina velkých bank se zatím této konkurence nebojí a reakci na ni nepřipravuje. "Jsme schopni na požádání klienta jeho závazky posoudit a navrhnout mu způsob jejich sloučení do jednoho úvěru. Aktivně nabízet tento produkt se nechystáme," uvedl mluvčí ČSOB Milan Tománek.
Americký způsob marketingu GE, ale i dalších menších bank, však dominantním ústavům přece jen dělá značné starosti. Ohrožuje totiž jejich stálé zákazníky. A to si nebude chtít nechat líbit hlavně Česká spořitelna, jejíž nový transformační plán stojí právě na tom, že si udrží své zákazníky. Proto o nabídce podobné služby uvažuje rovněž. "Konsolidace úvěrů je pro nás zajímavá, nicméně v současné době to není pro nás priorita," řekla mluvčí spořitelny Klára Gajdušková.

Zatím žádný problém
Banky zatím svorně tvrdí, že zadluženost českých obyvatel je výrazně pod stavem obvyklým ve vyspělých ekonomikách, a proto nepředstavuje žádný problém. S tím souhlasí i ČNB, avšak možné nebezpečí vidí jinde. Kromě příliš rychlé dynamiky růstu objemu úvěrů se obává, co se stane, až se zpomalí současný růst české ekonomiky.
"I když platí, že banky mají rizika vyplývající z růstu úvěrů dobře pokryta, otázkou je, zda si samotné domácnosti plně uvědomují všechna rizika spojená s prudkým růstem svých závazků," uvedl Michal Hlaváček, poradce bankovní rady a šéf výzkumu, který se stabilitou finančního sektoru zabývá.
Zatímco v rozvinutých ekonomikách mají domácnosti s životem na dluh dlouhodobé zkušenosti a často si již vyzkoušely, jaké to je, splácet úvěry v horších časech, u nás jim tato zkušenost chybí. "Je otázka, zda si uvědomují, že se případné nepříznivé faktory ovlivňující jejich schopnost splácet soustředí do období ekonomického zpomalení," dodal Hlaváček. Upozorňuje také, že v této situaci by se navíc příliš vysoká zadluženost projevila v poklesu spotřeby domácností, což by ekonomický šok ještě prohloubilo.