Sergej má také právo se učit

V pondělí začal školní rok pro statisíce českých dětí i jejich spolužáky, kteří pocházejí z jiných zemí. Školy ale zůstaly zavřené pro děti cizinců, které měly smůlu, že se v Česku ocitly se svými rodiči bez povolení k pobytu. Podle průzkumu, jenž na pražských základních školách provedly v minulých týdnech Poradna pro uprchlíky a Organizace pro pomoc uprchlíkům, se ale školy s případy, kdy rodiče posílají do školy i děti bez povolení k pobytu, setkávají. Český stát ale takovým dětem právo na vzdělání odepírá.
Loni to na vlastní kůži pocítil osmnáctiletý Sergej z Uzbekistánu. Do Česka přišel s matkou, když mu bylo deset. Nejdříve tu žili rok s povolením k dlouhodobému pobytu, potom, protože se nemohli vrátit zpátky do své země, požádali o azyl. Loni se dozvěděli, že na azyl nemají nárok a ztratí tím pádem povolení k pobytu. Sergej, který už neumí uzbecky ani rusky a po osmi letech v Česku si svůj život nedokáže jinde představit, se v Čechách přesto rozhodl zůstat a chtěl tady dostudovat.
Podle současného školského zákona platného od ledna 2005, musí však školy po cizincích požadovat, aby prokázali, že v Česku žijí legálně. To však Sergej nemohl a musel tedy ze školy odejít.
To je ale v rozporu s Úmluvou o právech dítěte nebo dodatkem k Úmluvě o ochraně lidských práv, které Česká republika ratifikovala. Český stát tak porušuje právo na rovný přístup každého dítěte ke vzdělání, k němuž se podpisem mezinárodních smluv zavázal.
Většina evropských států přiznává právo na vzdělání všem dětem bez rozdílu ať už žijí v zemi s povolením k pobytu nebo načerno - namátkou například Belgie, Rakousko, Řecko, Portugalsko nebo Nizozemí. Ve Francii je dokonce docházka dítěte do školy a jeho integrace do vzdělávacího systému okolností, která může rodině nelegálních přistěhovalců pomoci získat povolení k pobytu v právě připravované legalizaci.
V úvodu zmíněný Sergej je v Česku stále načerno. Pracuje nelegálně na stavbě a bez dokončeného základního vzdělání ani nemá na lepší práci šanci. Školský zákon obětuje právo dítěte na vzdělání ve snaze potlačit nelegální migraci. Na případu Sergeje je ale patrné, že ani k tomu zákon nevede. Český stát by proto měl zajistit základní vzdělání i těmto dětem.
Lucie Dorůžková, lucie.doruzkova@clovekvtisni.cz