ODS dostala nejvíc hlasů v historii. Ale pravice a zelení mají jen 100 křesel, stejně tak jako ČSSD a komunisté. 
Topolánek chce sestavit vládu, dnes jde na Hrad. Sociální demokracie vyčkává. Velkou koalici zatím politici vylučují.

 Premiér Paroubek zpochybnil regulérnost voleb. Demokracie utrpěla zásah jako v únoru 1948, řekl.
Mirek Topolánek dnes schůzkou s prezidentem Klausem začíná řešit nejobtížnější úkol své politické kariéry. Topolánkova ODS sice v sobotu po deseti letech vyhrála volby do Poslanecké sněmovny, její šance na sestavení vlády ale nevypadají dobře: spolu s potenciálními spojenci - lidovci a Stranou zelených - má totiž v dolní komoře jen sto hlasů.
A to je přesně stejný zisk, jakého dosáhla i levicová aliance sociálních demokratů a komunistů.
Cesta k vládě, která by měla ve sněmovně zajištěnou většinu, tak v tuto chvíli vede jen přes spojenectví dvou hlavních soupeřů nejvypjatějších voleb od roku 1990: ODS a ČSSD. Jenže velkou koalici zatím obě strany odmítají.
Topolánek tak dnes Klausovi s největší pravděpodobností sdělí, že se přece jen pokusí složit koalici s lidovci a zelenými: jenže to by znamenalo, že by musel získat při hlasování o důvěře vládě podporu minimálně jednoho poslance ČSSD nebo dokonce komunisty.

Rekordní zisky ODS i ČSSD
Pro ODS přitom znamenají letošní volby vůbec nejlepší výsledek v historii: získala v nich 35,5 procenta a 81 křesel. Jenže rekordu dosáhla i sociální demokracie, která za ODS zaostala jen o tři procenta a sedm poslaneckých mandátů.
K remízovému výsledku pak výrazně pomohl volební systém, a to navzdory faktu, že ODS, lidovce a zelené volilo o dvě stě tisíc lidí víc než ČSSD a komunisty. Středopravicové koalici ale nakonec chyběla hlavně procenta lidovců. Ti se propadli na pouhých sedm procent, což jim při složité metodě přepočítávání hlasů na mandáty v krajích, která nahrává silným stranám, vyneslo jen třináct křesel.
Podobně dopadli zelení: jejich šest procent znamená jen šest mandátů. Komunisté sice získali necelých třináct procent, tedy méně než zelení a lidovci dohromady, ve sněmovně ale obsadí 26 míst.

Paroubek spálil most k ODS
Českou politickou scénu tak nyní pravděpodobně čekají týdny vyjednávání, taktizování a nemalých ústupků.
Mirek Topolánek už včera přiznal, že se jeho ODS bude muset vzdát své ikony: plánů na zavedení patnáctiprocentní rovné daně.
Během hodin následujících po oznámení výsledků se také postupně měnil postoj ČSSD. Jiří Paroubek nejdřív v sobotu večer v emotivním projevu prohlásil, že jeho strana vážně přemýšlí o tom, že napadne výsledky voleb u soudu.
"Cítím povinnost oznámit, že demokracie v této zemi utrpěla tvrdý zásah srovnatelný snad jen s únorem 1948. Jen s tím rozdílem, že hrozí modrá totalita," řekl Paroubek. ODS se podle premiéra dopustila "manipulací, které nemají v naší novodobé historii obdobu", když se podle premiéra spikla s šéfem elitní policejní jednotky Janem Kubicem a zveřejnila informace o údajném propojení špiček ČSSD s organizovaným zločinem.
Na Paroubkova slova okamžitě reagoval prezident Klaus. "Výroky, kdy přirovnal situaci v zemi k únoru 1948, jsou něčím, co nemělo nikdy zaznít. Jsem tím šokován, nehodlám se s tím smířit a nesmířím se s tím," prohlásil Klaus, podle něhož Paroubek neunesl porážku.
Během včerejška už Paroubek o únoru 1948 hovořit přestal. Stejně jako o odchodu ČSSD do opozice, což za svou povolební strategii označil ještě v polední diskusi v České televizi. V podvečer, po schůzi vedení strany, už tak rezolutní nebyl: "Pokud se ODS podaří sestavit vládu, budeme v opozici," řekl, vzápětí ale dodal, že i jeho strana má zájem na "stabilní vládě".
Ve štábech rozhodujících stran se ale už rodí i konkrétnější plány. "Důležité je dostat rychle Paroubka z Úřadu vlády. Naše vláda sice důvěru napoprvé asi nezíská, prezident ji ale pověří, aby zemi řídila, dokud nebude sestavena další vláda, a to může trvat dost dlouho," řekl HN zdroj z vedení ODS. "Tím získáme čas na vyjednávání s odpadlíky z ČSSD," dodal k plánu.
Na "nábor" v řadách pravostředové koalice se ale chystá i ČSSD, která bude chtít podle informací HN získat některého z šesti poslanců Strany zelených.