Volby 2006: o čem rozhodne váš hlas



1. Co je ve hře
Důležité změny ve fungování státu. To, jak a zda vůbec se promění zdravotnictví, školství, daně a sociální systém. To, jak budou vypadat penze dnešních třicátníků. Ale jde třeba i o vliv komunistů: poprvé je možné, že z voleb vzejde kabinet závislý od začátku na hlasech poslanců KSČM. Hraje se i o prezidenta: mandát Václava Klause vyprší v roce 2008 a poslanci a senátoři zvolí příští hlavu státu. Jde i o ODS - další volební neúspěch by asi ve straně přinesl velké změny.

2. Co rozhodne
Klíče k vládě jsou ukryté na čtyřech místech země: v Praze, středních Čechách, na jižní a na severní Moravě. Poslanci ze čtyř největších regionů dohromady složí téměř polovinu sněmovny.
Před čtyřmi lety sociální demokraté s jasnou převahou zvítězili ve třech lidnatých krajích; ODS jen v Praze. Krajské volby za dva roky přinesly výsledky opačné: ODS triumfovala ve třech klíčových regionech, jen jižní Moravu jí sebrali lidovci.
Opačné výsledky z let 2002 a 2004 souvisejí s klíčovým faktorem hlasování: volební účastí. Dorazí k urnám příznivci ČSSD, kteří předloni zůstali doma?

3. Barvy koalic
Kdo s kým bude vládnout? Ještě nikdy se před volbami nenabízelo tolik možností, ještě nikdy se barvy koaličních praporů nezdály být tak pestré.
Podle průzkumů vypadají pravděpodobně modro-zeleno-černá koalice ODS, zelených a lidovců nebo oranžovo-rudá aliance menšinové vlády ČSSD s komunisty. Jenže ve hře jsou stále i další varianty: oranžovo-zeleno-černá, kopírující uspořádání po posledních volbách, ve kterém by Unii svobody nahradili zelení. Modro-černá (ODS a lidovci). A také - navzdory tomu, že ji politici zatím vylučují - velká, modro-oranžová koalice.

4. Dvě cesty
Irsko versus Německo. Víc prostoru pro vlastní aktivitu, ale i víc konkurence a rizika spojeného se svobodou. Nebo pečovatelský stát s jistotami, na které dohlížejí úřady. Spíš první cestou by zemi vedla vláda ODS, tou druhou ČSSD. První znamená nižší daně, méně úřadů a snadnější propouštění. Druhá, to je státní zdravotnictví, silné odbory a vyšší sociální dávky.

5. Reformy, nebo údržba?
Čekají nás čtyři roky reforem, nebo se na ně bude čekat? Stejně jako v Německu a v Polsku si lidé vybírají mezi vládou, která má ambici zásadně proměnit daně, sociální dávky, důchody, školství a zdravotnictví. A takovou, která se soustředí víceméně na "údržbu prosperity". Rovná daň z příjmů? Povinné spoření na soukromé důchodové účty? Poplatky za recept a návštěvu lékaře? I to by mohl být program vlády pravého středu, kde by měla hlavní slovo ODS.

6. Koruna odejde se ctí
Koruna nejspíš bude dál sílit, ať bude u moci kdokoli. Finančníky by znepokojily jen náhlé vládní zásahy, které by nabouraly prosperitu: výrazný růst daní nebo nekontrolovatelný státní dluh. Vláda ODS s lidovci a zelenými by asi oživila burzu novými akciemi ČEZ. Euro vyměníme za koruny patrně v roce 2010 - pokud nebudou politici trvat na splnění všech svých slibů o státních útratách.