Proti H5N1 pomáhá jen "koňská" dávka vakcíny

Experimentální vakcína vyvinutá speciálně na virus ptačí chřipky H5N1, nebezpečný i pro člověka, je skutečně účinná, vytvoří však dostatečné množství protilátek jen při naočkování nejvyšších přípustných dávek. To zatím citelně ztěžuje její použití k ochraně širokých vrstev obyvatelstva proti případné pandemii. Informovali o tom včera američtí vědci, kteří vakcínu testovali.
Vakcína byla vytvořena francouzskou laboratoří koncernu Sanofi na základě kultivace viru H5N1 získaného z krve Vietnamce, který v roce 2004 na chřipku zemřel. Dvě dávky, počáteční a dodatková, vytvořily u dobrovolníků dostatečnou imunitní reakci pouze v případě, že obě obsahovaly maximální dávku 90 mikrogramů účinné látky. To je ale 12krát více, než kolik stačí na očkování proti běžné chřipce.

Vývoj pokračuje

"Je to směs dobrých a špatných zpráv. Dobré je, že zjevně jdeme správným směrem, smutné, že zřejmě ještě musíme ujít dlouhou cestu," řekl ředitel Národního ústavu pro alergické a infekční choroby Anthony Fauci.
Tyto závěry znamenají, že dosavadní zásoby vakcíny v USA stačí k proočkování pouze asi čtyř miliónů lidí, což je zlomek celkového počtu obyvatel. Proto se zatím počítá s jejím nasazením u zdravotníků a lidí pracujících při výrobě vakcíny, řekl Fauci na tiskové konferenci.
Na přípravě vakcíny proti H5N1 pracuje i řada dalších laboratoří v USA i po celém světě, úspěch oznámilo například Maďarsko, ale bez bližších podrobností a srovnání.

Evropa dohání přípravu

Přípravy Evropské unie na chřipkovou pandemii se sice zlepšily, ale mají stále slabiny, například v komunikaci. Tento závěr z velkého společného cvičení z konce loňského roku včera zveřejnila Evropská komise.
"Unie je relativně dobře připravena čelit pandemii, každopádně mnohem lépe než v minulosti," uvedl John Simpson, šéf britské zdravotní agentury, která cvičení řídila.
Kromě zlepšení oproti stavu na počátku loňska prověrka odhalila i to, že národní plány neberou zřetel na mezinárodní aspekty pandemie ani nejsou dost sladěné. Kupříkladu uzavření hranic jednoho státu by dalším zemím mohlo způsobit problémy se zásobováním obchodů i distribucí léčiv a vakcín.