Stavební spoření: nová pravidla se letos zpozdí

Nikoliv v květnu, jak to lidem slibovalo Ministerstvo financí, ale až na podzim by mělo skončit zdražování poplatků ze stavebního spoření.
Právě za jejich výrazné zvyšování v minulých letech dostalo loni všech šest stavebních spořitelen pokutu od antimonopolního úřadu a jejich postup se stal i podnětem k novele zákona o stavebním spoření.
Avizované změny v systému spoření však zatím neprošly parlamentem. Strany odmítají, že důvodem zpoždění je to, že poslanci a úředníci se vedle běžné práce věnovali i debatám o budoucnosti vládní koalice. Faktem je, že sněmovna v polovině února v prvním čtení hladce podpořila návrh změn ve stavebním spoření z dílny ODS. Celý proces se pak na několik týdnů zasekl, protože rozpočtový výbor v očekávání vládní verze přerušil projednávání návrhu ODS.
"Dohodli jsme se, že počkáme na návrh ministerstva, protože jde o konsensuální návrh. Ten projednáme příští středu. Dříve to nešlo, protože jsme ho nedostali. V poslední době je to ze strany resortu financí poměrně častý případ," tvrdí poslanec Vladimír Doležal (ODS) z rozpočtového výboru. Náměstek ministra financí Tomáš Prouza s jeho tvrzením nesouhlasí: "Návrh jsme předložili minulý měsíc. Pravda ale je, že od května změny ve stavebním spoření platit nebudou."
Záměr znemožnit spořitelnám měnit během povinné šestileté doby spoření podmínky smlouvy, a tím i poplatky, má ve sněmovně podporu. "Zdražování poplatků stavebních spořitelen se nikomu nelíbí," řekl Doležal. Podle něj bude druhé a třetí čtení novely na programu květnové schůze. Pokud ji poslanci schválí, musí ji ještě odsouhlasit Senát a podepsat prezident. "Nové podmínky by mohly začít platit po prázdninách," uvedl Doležal.
Verze Ministerstva financí má i podporu stavebních spořitelen. "Návrh je akceptovatelný, narovnává vztahy mezi klientem a námi," říká Zdeňka Blechová ze Stavební spořitelny České spořitelny. Obdobně se vyjádřila i Hypo stavební spořitelna.
Poplatky by měly být součástí smlouvy o spoření a spořitelny by je nesměly měnit. Podle Prouzy by mělo být možné, aby ve smlouvě byly buď pevné, nebo variabilní ceny, například ve vazbě na vývoj inflace. Naopak po dohodě s centrální bankou vládní návrh nepočítá s možností změny spořitelny bez ztráty nároku na státní podporu. Má se zakotvit povinnost připisovat dotaci klientům den po jejím obdržení. Prakticky všechny spořitelny potvrdily, že letos peníze lidem připíší nejpozději 22. dubna.