Dostál chce hlídat média. Politici jsou bez kontroly roky

Veřejné "propírání" majetkových poměrů premiéra Stanislava Grosse vládní koalice nedopustila, a místo toho někteří její členové začali uvažovat o tom, jak ztížit práci novinářům.
Ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) včera oznámil, že ve vládě předloží novelu tiskového zákona.
A to konkrétně tu pasáž, která se týká práva na odpověď.
"Současná právní úprava je naprosto měkká a nedostačující. Pokud se totiž rozhodne vydavatel nezveřejnit odpověď či dodatečné sdělení osoby, jejíž dobré jméno či pověst utrpěly, zbývá dotčené osobě pouze možnost soudního řešení," řekl Dostál.

I ostatní to říkají

"Nebudu jmenovat, ale moji kolegové z pravicové i levicové opozice se mnou kolikrát mluvili o tom, že by bylo potřeba s tiskovým zákonem něco udělat," dodal ministr kultury.
Přesnou představu o novele zatím Dostál nezveřejnil. Odbornice na mediální zákony, právnička Veronika Nerudová, která se podílela na přípravě současného zákona, i tak považuje ministrova slova za nesmyslná. "Myslím, že je zjevné, že politici si takto řeší svůj vlastní problém s premiérovým bytem. Jediné, o čem by se dalo uvažovat, je možnost takzvaného zkráceného řízení, během něhož by se u soudu rychle rozhodlo o tom, zda dotyčnému noviny vydají jeho odpověď na článek. Ale když se o této možnosti debatovalo u nyní platného zákona, vláda ji nevyužila," řekla Nerudová.
Oslovení Dostálovi kolegové z vládního kabinetu se k jeho iniciativě zatím stavějí velmi zdrženlivě. "Nechci nikomu bránit v jakémkoli návrhu. Až jej předloží, tak se k němu postavím," říká ministr spravedlnosti a předseda Unie svobody Pavel Němec.
Stejný postoj zaujal vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn: "Nevím přesně, jak to pan ministr myslí, takže těžko mohu jeho úvahy komentovat."
Naopak někteří poslanci přispěchali Dostálovi na pomoc. "Nevím, co brání tomu, abychom přijali návrh, který také umožní, abychom všichni nemuseli skákat, jak někteří novináři pískají," prohlásil například novopečený šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus.

Střet zájmů na scéně

Ministr kultury Dostál není jediný, kdo se kauzu premiérova bytu snaží využít ke změně zákonů.
Sám Stanislav Gross včera oznámil, že se zasadí o urychlené přijetí zákona o střetu zájmů, který výrazně posiluje kontrolu nad majetky politiků. Je to ovšem právě vláda Stanislava Grosse, která doposud dělala všechno pro to, aby přijetí tohoto zákona oddálila.
Naposledy v září jej ministr spravedlnosti stáhl z programu vlády. Deník Právo navíc před časem informoval, že připravovaná verze je oproti původním dohodám k politikům vstřícnější. Nepočítá totiž s tím, že se zákon bude vztahovat i na rodinné příslušníky politiků.