Rádi bychom také něco řekli...


V pohledu na lidský život je vžité poměrně přesně věkově určené období dětství, dospívání a dospělosti. Velmi diskutované je nyní stanovení období seniorského věku, které se během minulého století výrazně posunulo v souvislosti s prodloužením lidského života.
Během jednotlivých období života se velmi intenzívně a zásadně mění přání a životní požadavky jednotlivců i názory společnosti na ně. Je dospívání - ale i stárnutí - fyziologické (zdravé), ale i patologické (u mladých se objevují problémy například s drogami, šikanou, u starších lidí jde o výskyt tělesných a duševních onemocnění).
U mladých převažuje jistě v současnosti dospívání zdravé, bohužel u seniorů přibývá typ patologický. Souvisí to snad i se současným pohledem společnosti, která - jak se nám, seniorům zdá - své starší vytěsňuje na okraj?
Je jistě dobře, když se o problematiku seniorů starají občané střední nebo mladé generace, ale myslíme, že by se více měly brát v potaz názory samotných seniorů. Rozhoduje-li o jejich osudu převážně mladý či v plné síle se nacházející člověk, připadá nám to podobné, jako když muž začne organizovat a radit, jak se má bezbolestně rodit. Na problematiku stáří mohou mít nejpřiléhavější názory jen stárnoucí a zestárlí.
Je jistě obtížnější získat reprezentativní názor mezi seniory než mezi mládeží. Snad i proto se ujímají organizace života seniorů mladší - nesenioři. Avšak dnešní informační možnosti umožňují získat a formulovat reprezentativní názory a hlavně jejich vývoj u stárnoucích a zestárlých občanů. Zejména považujeme za přínosné položení stejných otázek mladší generaci, padesátníkům, šedesátníkům a třeba i osmdesátníkům.
Mohla by se tak například lépe stanovit i doba pro odchod do důchodu. Nebo vytipovat společenská uplatnění, která by se rezervovala pro důchodce, kde by podmínkou pro přijetí nebyla horní, ale dolní hranice věku.
Myslíme, že vůbec se nedají odhadnout odpovědi na otázky ohledně eutanazie, které by dali senioři v šesté, sedmé či osmé dekádě svého věku.
Hlavními podklady pro organizaci péče o stárnoucí a zestárlé spoluobčany by pak měly být výsledky podobných dotazování. Organizací těchto výzkumů na objednávku kupříkladu státních nebo samosprávných orgánů by se mohly zabývat právě seniorské týmy.
Autoři jsou členy Rady seniorů občanského sdružení TOTEM v Plzni