David Macháček
www.ihned.cz/machacek
Petr Holub
www.ihned.cz/holub
Pomalá práce poslanců ohrožuje přijímání nových zákonů. Kvůli hromadícím se nedodělkům si politici dokonce sáhnou na dlouhé roky udržovanou výsadu a začnou chodit do práce dřív.
Dosud začínala nová schůze sněmovny vždy v úterý po obědě. Od listopadu se to změní: "S předsedy poslaneckých klubů jsme se domluvili, že začátek schůze posuneme na devátou hodinu dopoledne. Dohoda už byla uzavřena," uvedl předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.

Půl dne práce navíc

Časnějším zahájením schůze by měli poslanci získat půl pracovního dne navíc. Od něj si slibují, že jim pomůže zastavit skluz, do kterého se od konce parlamentních prázdnin dostali.
V červenci totiž začal platit nový jednací řád, podle kterého budou poslanci pracovat v třítýdenním rytmu. Jeden týden zasedá sněmovna, jeden týden budou politici jednat o zákonech ve výborech a jeden týden bude vyhrazen na schůzky s voliči.
Změnu zdůvodňovali politici tím, že důkladnější přípravou zákonů ve výborech se zrychlí jednání pléna a schůze pořádaná jednou za tři týdny bude stačit.
Pouhé dvě schůze ukázaly, že poslanci rytmus nezvládají. Tento čtvrtek nový harmonogram poruší poprvé. Mimořádně bude pokračovat schůze, která podle pravidel měla skončit už minulý pátek.
"Promrhali jsme více než pět hodin nad zákonem o provozu na pozemních komunikacích. Pak už jsme se z toho nevzpamatovali," přiznává Zaorálek.
Čtvrteční "nástavbu" prosadil ministr průmyslu Milan Urban kvůli závěrečnému hlasování o energetickém zákonu. Tato norma má uvolnit trh s distribucí energie a podle Urbana nesnese ani den odkladu. Pokud by Česká republika nepřijala zákon k lednu 2005, hrozily by jí od Evropské unie sankce. Pro přesné pochopení stylu práce poslanců je potřeba pochopit Zaorálkův termín "promrhat".
Zákon o pozemních komunikacích ukázal, jak špatně se poslanci připravují. Místo aby hlasovali o jasné a přehledné verzi, prostřednictvím 360 pozměňovacích návrhů zákon tvořili přímo v sále. Jedním paragrafem umožňovali obecním strážníkům vybírat pokuty a druhým jim zakázali mít u sebe přes pět set korun v hotovosti.
"Brzdí nás vlastní nedisciplinovanost. Během schůze se vybírají přestávky kvůli tomu, že přesně nevíme, o čem hlasujeme. Můžeme pracovat i večer, ale minulý týden, i když ve skluzu, jsme šli domů ve čtvrt na sedm," připustila poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.
Přestože poslanci používají pro čas schůze slovo týden, ve skutečnosti v tomto období pracují pouze tři a půl dne, od úterního do pátečního odpoledne. Od listopadu to budou čtyři celé dny.

ČSSD bez disciplíny

Nový systém měl práci ve sněmovně urychlit, opozice ale už dnes upozorňuje, že se experiment nepodařil. "Nebyl jsem příznivcem těchto změn, bojím se, že povedou k dalším komplikacím. Může se stát, že nebudeme schopni odhlasovat ani nutné zákony," varuje místopředseda sněmovny Ivan Langer.
Za pravdu mu dává osud návrhu stínového ministra za ODS Jiřího Pospíšila, který chtěl zkrátit zápis do obchodních rejstříků. Na změnu zákona se čeká nejméně deset let, a proto ho v ústavně-právním výboru podpořili i vládní poslanci. Minulé pondělí ale zákonodárci vládních stran spolu s komunisty návrh z druhého čtení vyřadili.
Opět musela počkat změna ústavy, která je podle předkladatelů největší od roku 1992. Mimo jiné by měla omezit imunitu poslanců a rozšířit pravomoc NKÚ.
Protestují i komunisté: "Jednání se protahuje, odkládají se důležité body," potvrzuje předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Jednací řád by se podle něho nemusel měnit, kdyby dodržovali disciplínu vládní poslanci. "Měli by prosazovat vládní návrhy, přitom nejméně třetina zákonů pochází z jejich dílny," upozorňuje Kováčik.
Také nekázeň v ČSSD potvrdila debata minulého týdne. Novela zákona o střetu zájmů navržená vládními zákonodárci doporučuje zachovat současný stav, kdy poslanci zveřejňují pouze své příjmy. Jedinou změnou proti verzi z roku 1992 bude fakt, že se předpis rozšíří na komunální politiky.
Tento návrh sněmovna ve druhém čtení projednala, přitom vicepremiér Zdeněk Škromach poslance vyzval, ať jednání přeruší. Vláda totiž hodlá po mnoha odkladech do konce roku dokončit přísnější zákon, který například bude vyžadovat majetková přiznání politiků i jejich příbuzných. Podle Škromacha je zbytečné hlasovat o obou zákonech zvlášť. Zákonodárci ČSSD a KSČM ale přerušit jednání odmítli a mírný zákon pustili do třetího čtení.

Opozice radí zpátečku

Langer proto doporučuje současný model zrušit: "Už jsem vyzval předsedu Zaorálka, aby svolal vedení sněmovny i představitele klubů, kteří by situaci začali vážně řešit." Komunisté s ním souhlasí a už ve čtvrtek budou na organizačním výboru sněmovny prosazovat návrat k zrušenému systému.
Zaorálek stížnosti zatím odmítá: "Na odsouzení nového systému je brzy. Vydržíme to do konce roku a pak se s šéfy klubů pobavíme, jak se nový jednací řád osvědčil," uvedl Zaorálek.
Předseda poslaneckého klubu unionistů Vlastimil Ostrý dodává, že pokud se sněmovna nedokáže zbavit nedodělků do konce roku, přidají si poslanci v lednu jednu týdenní schůzi navíc na vyčištění restů.
Selhání při hlasování o pozemních komunikacích není důvodem k úplnému odsouzení změn ani podle redaktora časopisu Parlamentní zpravodaj Petr Justa, který dodává: "Naopak se osvědčila nová organizace interpelací, která zavádí časový limit na odpovědi ministrů, a nutí je tím mluvit k věci."