Dva roky starý mezinárodní výzkum přírodovědných znalostí (TIMSS) odhalil další úskalí současného školství: ukázal, jak stárnou učitelské sbory.
Česko spolu s Dánskem, ale i Německem, Velkou Británií či Nizozemskem zařadil mezi země, kde je ve sborovnách nadprůměrně zastoupena věková skupina 40 až 49letých.
Vlády mnoha zemí EU se proto rozhodly přehodnotit "péči" o starší kantory - aby jim i ti ze škol neodešli do předčasného důchodu a ony tak nemusely řešit, kdo bude učit. Tak například v Belgii se nyní diskutuje o tom, že by učitelé starší 55 let měli až do důchodového věku mít kratší úvazky. V Rakousku zvažují změnit zákony tak, aby pro učitele bylo nevýhodnější odejít do předčasného důchodu.
Česká ministryně školství Petra Buzková věří, že problém stárnutí sboroven vyřeší nedávno schválený zákon o pedagogických pracovnících. Ten totiž zavádí kariérní řád, díky kterému se platy učitelů mají vyměřovat po zásluze. Učitel, který se dál vzdělává, bude mít nárok na vyšší ohodnocení. To by mohlo pomoci, aby mladí učitelé ve školství zůstávali.