/Od našeho zpravodaje/
Evropský parlament dnes zveřejní své názory na nové eurokomisaře. Třiadvacet ze čtyřiadvaceti posudků, jež po slyšeních v parlamentu připravily odborné výbory, by mělo být pozitivních. Komisaři včetně Vladimíra Špidly mohou podle poslanců dělat od listopadu svou práci.
Itala Rocca Buttiglioneho, který je nominován na post eurokomisaře pro vnitro a spravedlnost, však parlamentní Výbor pro občanské svobody o jeden hlas do funkce nedoporučil.
Italové reagovali ostře. Premiér Silvio Berlusconi prohlásil, že za Buttiglioneho neúspěchem stojí italská levice, která proti komisaři použila "sprostou propagandu".
"V Evropském parlamentu vládne lobby, podle níž se bývalý ministr z Berlusconiho vlády nemůže stát komisařem pro spravedlnost," řekl pak Buttiglione v deníku La Repubblica. Sebe označil za upřímného člověka, který je trestán na své vyznání. A Berlusconi přidal, že verdikt výboru je diskriminační.
Avšak právě pro diskriminační výroky byl Buttiglione poslanci kritizován. Označil totiž homosexualitu za hřích a ženám vzkázal, že by měly myslet především na založení rodiny. Popudil tím poslance socialistů, liberálů a zelených.
Evropský parlament schvaluje Evropskou komisi jako celek, nikoli jednotlivé poslance. Socialisté proto chtějí, aby předseda komise José Manuel Barroso jen odebral Buttiglionemu portfolio spravedlnosti. Italovu hlavu nežádají.
"Nemyslím si, že by případ Buttiglione oslabil celou Evropskou komisi," uvedl k případu eurokomisař Pavel Telička. "Italský komisař ale bude mít minimálně zpočátku špatné výchozí podmínky," dodal.
Buttiglioneho případ rozjel v europarlamentu zákulisní tahanice. Itala, který patří ke křesťanskému politickému proudu, se zastávají lidovci. A kuloární zdroje tvrdí, že když budou socialisté trvat na Buttiglioneho odchodu ze spravedlnosti a vnitra, udělají lidovci naoplátku problémy Vladimíru Špidlovi nebo Maďaru Kovácsovi. Ti je údajně nepřesvědčili, že jsou schopni své resorty vést.