Praha, 19. 7. 2004
Lidé, kteří hledají odpovědi na své otázky týkající se podnikání, se mohou s žádostí o pomoc obrátit také na Hospodářskou komoru. Pracovníci z informačních míst pro podnikatele jim rádi poradí.


InMP: Musí občan Velké Británie, chce-li být jednatelem české s. r. o., mít trvalý pobyt v České republice? Pokud ne, je třeba splnit jinou podmínku?
Podle nové právní úpravy trvalý pobyt mít nemusí, všechny ostatní nutné náležitosti pro různé právní úkony v České republice najde na internetové stránce www.mvcr.cz.



InMP: Jaké podmínky musí být splněny při zřizování obchodu se starožitnostmi?
Klient by se měl obrátit na Asociaci starožitníků, kde získá veškeré specifické potřebné informace, a dále pak na odbor živností při MPO, kde též vysvětlí vše potřebné. Jde o živnost vázanou, je tedy nutné splnit dikci živnostenského zákona v otázce vzdělání a praxe. Pokud jde o provozovnu jako takovou, platí příslušné hygienické předpisy, zákon na ochranu spotřebitele (reklamace, prodejní doba, reklamační řád apod.)


InMP: Jak fungují stravenkové systémy, je zaměstnavatel povinen stravenky zaměstnanci poskytovat?
Stravenkové systémy a stravenky jsou jednou z náhradních forem stravování zaměstnanců. Zajistit stravování zaměstnanců ukládá zaměstnavateli příslušné ustanovení Zákoníku práce. Právní předpis v České republice upravuje pouze výši příspěvku zaměstnavatele na stravování zaměstnanců, tedy i výši příspěvku na stravenky. V současné době je tato výše omezena částkou 55 procent z nákladů zaměstnavatele.
Obecně se má za to, že stravenky by měly být používány na úhradu stravování zaměstnance v provozovnách stravovacích služeb a na stravenky by měly být prodávány pouze potraviny a nikoliv jiný nepotravinářský sortiment (například cigarety). V současné době Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR vede jednání s Asociací provozovatelů stravenkových systémů a hledají se cesty, jak zabránit zneužívání stravenek plošně.


InMP: Existuje nějaký speciální program ze strukturálních fondů Evropské unie pro výrobní družstva? Jaký dotační program je konkrétně určen pro koupi nových technologií?
Pro výrobní družstva neexistuje žádný speciální program ze strukturálních fondů. Mohou čerpat ze stejných programů jako ostatní subjekty. Záleží na předmětu plánovaného projektu. Na nákup nové technologie mohou žádat z programu Rozvoj - dotace na koupi nových technologií. Projekty by měly být zaměřeny na investice do dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku a na zdokonalení metod řízení.
Autorka je z Hospodářské komory