Jména Franze Kafky a Jorge Luise Borgese, dvojice literárních velikánů dvacátého století, se setkávají při příležitosti Festivalu Kafka-Borges, který začal v Praze 3. června – v den, na který připadá 80. výročí Kafkovy smrti. Festival potrvá celý měsíc a nabízí řadu unikátních pořadů. 

Počínaje 14. červnem například v pražském Biu Konvikt-Ponrepo začínají projekce filmů inspirovaných Kafkovým nebo Borgesovým dílem. V české premiéře bude uveden (po pětatřiceti letech od svého vzniku) film režiséra Huga Santiaga Invaze; podobenství o přípravě revoluce v nejmenované latinskoamerické zemi, natočené dle Borgesova scénáře.
Film Reného Mugici Muž z růžového nároží (1962) zase vznikl na motivy povídky z Borgesových Obecných dějin hanebnosti. Překvapením má být uvedení hodinového biografického dokumentu Ricarda Wullichera z roku 1978 Borges pro milióny.

Z "kafkovských" filmů diváci zhlédnou Zámek německého režiséra Rudolfa Noelta z roku 1968, ve kterém zeměměřiče hraje Maximilian Schell a kde v jedné z vedlejších rolí vystupuje Iva Janžurová. Následovat bude Proměna, kterou v roce 1976 ve Švédsku natočil český exulant Ivo Dvořák, německé Třídní vztahy z roku 1984, které jsou adaptací Kafkovy Ameriky (režie Jean-Marie Straub a Daniele Huilletová), obrazová báseň Děti na ulici, kterou v roce 2003 natočil Laurin Federlein, a také poslední argentinská filmová verze Kafkova Umělce v hladovění (2004, režie Fedor Mossayebeh a Marcos Rivi).

V rámci festivalu se tento čtvrtek v Nostickém paláci na pražském Maltézském náměstí uskuteční konference Kafka-Borges za účasti argentinských a českých expertů. Témata referátů: Borges a sny, Labyrint mysli, Borges a Kafka v labyrintu času, Borges a Praha atd. Během festivalu se také v knihovně pražského Uměleckoprůmyslového muzea uskuteční setkání se spisovateli Rolandem Costou Picazem, Lenkou Reinerovou, Ivanem Klímou, Jiřím Grušou a Arnoštem Lustigem. V Muzeu Kampa proběhne výstava argentinských umělců Zdravka Ducmelice a Natalie Blanch, kteří se inspirovali Borgesovými texty.