Když Kamilovi Kydalkovi před dvěma lety "přistál" pod rukama spis se sto dvaceti tisíci stránkami a více než tisícovkou napálených klientů H-Systemu, nevypadal, že z toho má dvakrát radost. Netajil se tím, že ve spise některé věci chybějí a spousta otázek zůstává nezodpovězených.
A tak začal tím, že se naučil celý spis v podstatě nazpaměť. Pak sám předvolával nové svědky a po dalších pátral. A od začátku budil dojem, že o obviněných pochybuje.
H-System se stal Kydalkovým životním případem. Do té doby byl pro veřejnost neznámým soudcem. Byť má za sebou řadu přísných rozsudků ve spletitých kauzách. V oblasti finanční kriminality získal ostruhy v procesu se zkrachovalým investičním fondem Consus, jehož vytunelování potrestal jedenáctiletým vězením. Řešil i násilné kauzy, kdy neváhal udělovat výjimečné tresty: za vraždu dvou Moldavanů poslal útočníky za mříže na patnáct let.
Důkladnou přípravu procesu H-System dal na odiv několikrát. "To není pravda," snažil se například jeden ze svědků soudce přesvědčit, že argumentuje chybně. Kydalka se bez mrknutí oka obrátil na jednu z přísedících: "Podejte mi, prosím, svazek číslo 65. Tady to máme."
Klíčové svědky, kteří znali okolnosti krachu H-Systemu, nešetřil. "Očekával bych, že se jako právník na výslech brilantně připravíte," hřímal během tříhodinového výslechu prvního konkursního správce H-Systemu Karla Kudláčka, který si na spoustu věcí podle svých slov nepamatoval. Náhlou ztrátu paměti, kterou utrpěli v soudní síni někteří z obviněných, soudce Kydalka netoleroval. Otázku, kam šlo 360 miliónů vybraných bez dokladů z pokladny H-Systemu, Smetkovi klidně zopakoval pětkrát. Když se pak dočkal odpovědi Nevím, neodpustil si komentář: "To jsou, myslím, podstatné věci. No nic."

Soudce vyšetřovatel

V soudní síni díky Kydalkově přípravě zazněla spousta zcela nových věcí: třeba o tom, jak Smetka chodil s bankéři, kteří mu půjčovali stamilióny, na pivo, nebo jak zaměstnával politiky. O projektu na dostupné bydlení zkrátka soudce věděl mnohdy víc, než si samotní obvinění pamatovali.
Důsledná Kydalkova práce nakonec přispěla i k tomu, že policie obnovila kauzu podvodných úvěrů z Komerční banky. Kydalka během procesu sesbíral dostatek důkazů, aby policie mohla začít stíhat manažery H-Systemu a ještě navíc i bankéře za to, že z banky odčerpali na úvěrech téměř miliardu korun. Jeho zásluhy nakonec ocenila i policie. Byť právě její práci Kydalka původně ztrhal, když dostal spis na stůl. "Jen díky soudci mohla obvinění za úvěry padnout," uznal náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně.

Soudce inkvizitor

Ne, každému se ale Kydalkovy metody zamlouvají. Petr Smetka tvrdí, že soudci nešlo o pravdu a měl od počátku jasno: "Věděl jsem, že mě odsoudí. Choval se tak."
Proti soudci protestovali i někteří bývalí klienti H-Systemu. Jeho chování označili za arogantní, měli pocit, že se k nim - poškozeným klientům - chová, jako by měli na pádu Smetkova projektu sami podíl. Sdružení na podporu nezávislé justice Šalamoun na něj dokonce podalo trestní oznámení. "Dostaly se ke mně signály, že pan soudce vede inkviziční jednání, že jedná jako vyšetřující policista, a ne jako nezávislý soudce," řekl Lidovým novinám šéf Šalamounu John Bok.
Kydalka tvrdí, že poznámky o inkvizici neřeší: "Nechává mě to v klidu. Jestli musíme celý případ objasnit, musíme se zabývat i věcmi, které policie v přípravném řízení neřešila."
Za Kydalku se postavili i jeho nadřízení, kteří všechny stížnosti zamítli jako neopodstatněné.