/od našeho zpravodaje/
Dvě největší a ekonomicky nejsilnější země eurozóny - Německo a Francie - si navzdory řadě menších států prosadily svou: Další dva roky nemusejí dodržovat její rozpočtová pravidla.
K jejich plnění se státy, které vyměnily své národní měny za euro, zavázaly v dokumentu nazvaném Pakt stability a růstu. Zejména Berlín při vyjednávání trval na tom, aby za jeho porušení, které ohrožuje stabilitu evropské měny, platily státy vysoké pokuty.
Většina menších států, které pakt dodržují, je rozhořčena. Poukazují na to, že podobný krok ohrožuje důvěryhodnost eurozóny i jejích závazků. "Není to dobrá chvíle pro porušování smluv; je o to nebezpečnější, že jsme na prahu konečné diskuse o ústavní smlouvě," upozornil navíc belgický ministr financí Didier Reyners.
Francii a Německu se podařilo miliardové sankce za to, že plánují hospodářství s příliš vysokým schodkem, odvrátit během setkání ministrů financí Evropské unie. Úspěšné byly i přesto, že Evropská komise postih obou zemí doporučila. Ministři obě země nakonec jen vyzvali, aby se zavázaly, že do roku 2005 sníží deficity pod stanovenou tříprocentní hranici.
"Litujeme, že unie nerespektovala názor Evropské komise, který se opíral o Amsterodamskou smlouvu a pravidla Paktu stability a růstu," uvedla ve svém prohlášení Evropská komise.
Francii a Německo podpořily Velká Británie, Itálie, Portugalsko, Lucembursko a Irsko. Doporučení komise žádající postih schvalovalo osm zemí - Finsko, Španělsko, Nizozemsko, Rakousko, Belgie, Řecko, Švédsko a Dánsko.
Složitý systém hlasování podle počtu mandátů v Radě unie ale umožnil velkým státům přehlasovat početně větší tábor menších.
Včerejší krok rady ministrů odsoudila i Evropská centrální banka. "Rozhodnutí ministrů financí je velmi nebezpečné. Může ohrozit stabilitu eura a vést k inflaci," uvedla ve svém prohlášení po telekonferenci s ministry pětadvacítky. Banka varovala před snahou rozbít pakt kvůli ekonomickým těžkostem eurozóny. "Jakákoliv podobná snaha by negativně ovlivnila měnovou politiku," uvedl šéf lucemburské centrální banky Yves Mersch.
"Neuvalit sankce na Francii a Německo bylo čistě politické rozhodnutí. Roztržka mezi státy unie se odrazí na jednání o ústavě a dalších otázkách. Německo a Francie ztratily důvěru části partnerů," uvedl Guillaume Durand z bruselského Centra evropské politiky.
Jednání o Paktu stability a růstu se v Bruselu jako pozorovatel účastnil také český ministr financí Bohuslav Sobotka. Výsledek hlasování označil za rozumný. Hospodářským novinám poté řekl, že pokud by měl možnost hlasovat, zřejmě by podpořil Francii a Německo. "Bylo by ideální, kdyby se Pakt stability dodržoval absolutně. Hospodářská situace v Německu a Francii to ale neumožňuje. Bylo by proto hloupé trvat na striktním dodržování paktu," uvedl. Česko ale podle něj bude trvat na rovném zacházení. "Mělo by být jedno, zda se jedná při porušení paktu o velkou ekonomiku, jako je německá nebo francouzská, nebo o malou, jako je česká nebo rakouská," dodal Sobotka.

031126-01B ()