Čeští politici s projevem souhlasí, nebo jej neznají

Když po takřka půl hodině ukončil prezident Václav Havel svůj zahajovací projev ke konferenci o transformaci NATO, několik desítek hostů - například Madeleine Albrightová či Pavel Tigrid - vstalo a dlouze tleskalo.
Tuzemští politici vnímali proslov střízlivěji. "Byl to takový typický Havlův projev," komentoval jej později místopředseda zahraničního výboru sněmovny Libor Rouček (ČSSD). Ocenil ovšem, že Havel předestřel otázku, kde končí takzvaný euroatlantický prostor. "Tu si bude muset klást i Evropská unie," míní Rouček.
Havel věnoval část řeči své vizi rozšiřování NATO - s tím, že členy by se měly stát balkánské země, Rusko naopak ne.
Předseda poslaneckého klubu Unie svobody Karel Kühnl právě pasáž týkající se proměny NATO považuje za klíčovou. "Změna z teritoriální obranné organizace v globální bezpečnostní alianci, která musí najít odvahu zasáhnout preventivně tam, kde zlo opravdu začíná," řekl Kühnl. Ten souhlasí s Havlovou tezí, že je nutno si každý takový zásah důkladně rozmyslet. "Je třeba na lékárnických vážkách zvažovat, zda jde opravdu o pomoc lidem proti zločinnému režimu a ochranu lidstva proti jeho zbraním," varoval Havel.
Největší domácí kritici NATO - komunisté - prezidentův projev ignorovali. "Já jsem ho neviděl, sledoval jsem projev na Staroměstském náměstí," řekl místopředseda KSČM Václav Exner. Komunisté totiž včera svolali na Staroměstské náměstí demonstraci proti NATO.
Projev včera nekomentovali ani lídři ODS, která bývá k Havlovým názorům kritická. "Projev jsem zatím nestudoval, byl jsem v Evropském parlamentu na zasedání kandidátských zemí. Vrátil jsem se před hodinou," reagoval odpoledne místopředseda strany Jan Zahradil. (bar)