V zemi jsou zatím stovky aktivistů

Militantní demonstranti už jsou v Praze. Šéf rozvědky František Bublan však tvrdí, že jich je zatím jen pár. "Známé firmy" se podle policistů do Česka nedostanou.
Aleš Vojíř, Jan Hrbáček
Ani den před začátkem summitu NATO není jasné, kolik demonstrantů přijede do Prahy protestovat. Policisté trvají na svém odhadu o 12 tisících demonstrantů. Anarchisté nadále hovoří sotva o jedné třetině.
Hra čísel připomíná dva roky staré debaty o počtu demonstrantů před pražským setkáním Mezinárodního měnového fondu. Prvotní odhady hovořily o třiceti tisících aktivistů, policie následně mluvila o 15 tisících. Do ulic nakonec vyrazilo protestovat asi deset tisíc lidí.
V předvečer očekávaných střetů policisté i anarchisté tvrdí, že v této chvíli je v Česku několik stovek zahraničních demonstrantů.
Podle vrchního analytika Ministerstva vnitra Michala Mazla jsou tu především trockisté. Aktivisté se podle něj často pohybují mezi studenty - mezi nimi i několik občanů USA, kteří v Česku žijí delší dobu.
Šéf rozvědky František Bublan doplňuje, že do země podle informací tajných služeb dorazili již i militantní demonstranti. "Díky opatřením na hranicích se sem nedostaly známé firmy. Několik stovek jich již bylo vráceno," podotkl.
Bublan se domnívá, že tolik odpůrců jako při jednání MMF do Prahy letos nedorazí. "Může ale stačit, pokud dorazí tři sta militantů. Ti vydají za 10 tisíc pokojných demonstrantů," říká.
Z poznatků, které v uplynulém měsíci sbírali policisté na hranicích vyplývá, že levicoví aktivisté zvolili pro své cesty do republiky méně frekventované trasy. Využívají například lokálních příhraničních železničních spojů z Rakouska na jihu Moravy a Čech.
Pohraničníci do včerejšího dne do republiky nepustili 234 cizinců. "Šlo převážně o Němce, Poláky, Rakušany, Brity a Slováky," uvedla mluvčí cizinecké a pohraniční policie Klára Krejčí. Do země se nedostali zejména proto, že jsou v evidenci nežádoucích osob. Řada vrácených lidí také uvedla nepravdivé údaje o účelu pobytu.
Rozvědka nemá podle svého šéfa Bublana žádné informace o tom, že by se do Čech hodlali zvláštním vlakem dostat například aktivisté z italské organizace Ya Basta!. Známá skupina demonstrantů přijela před dvěma roky vlakem, vyjma pokusu o "průlom" policejním kordonem na uzavřeném Nuselském mostě však žádné násilnosti nepáchala.
"Takový vlak je potřeba předem nahlásit, a to se nyní nestalo," upřesnil šéf rozvědky. Zvláštní transporty s demonstranty se do Česka nechystají ani podle zástupců Český drah a okolních železnic.
Anarchisté tvrdí, že již nedoufají, že by jejich počet v ulicích výrazně vzrostl. "Při tom režimu, který panuje na hranicích, to není lehké," uvedl mluvčí platformy antinato.cz, který vystupuje pod jménem Jiří W. Křovínek: "Původně jsme odhadovali, že dorazí kolem čtyř tisíc lidí, ale toto číslo musí může právě díky hraničním kontrolám klesnout."
Policisté chtějí podle Mazla hranice ještě více utěsnit. V hlavní den summitu, 21. listopadu, by podle nich neměl projít nikdo, kdo by se mohl chtít podílet na násilnostech.