Šéf regulátora burz v USA odchází

Předseda vlivné americké Komise pro cenné papíry (SEC) Harvey Pitt odstoupil na nátlak politiků ze své funkce. Jak včera uvedla agentura Reuters bezprostředním důvodem jeho rezignace bylo unáhlené prosazení bývalého ředitele FBI a CIA Williama Webstera do čela nového orgánu SEC, který má po sérii podnikových skandálů v USA dohlížet na práci auditorských společností.
Webster byl totiž donedávna předsedou vnitřního auditu společnosti US Technologies, která je podezřelá z falšování svého účetnictví a nezákonných finančních transakcí.
Podle listu Financial Times bylo posledních 15 měsíců, kdy Pitt stál v čele SEC, v historii tohoto burzovního regulátora "nejvíce zpolitizovaným" obdobím, kdy "byla důvěryhodnost (SEC) zpochybňována jako nikdy předtím".
Přitom v posledním fiskálním roce, který skončil 30. září, SEC pod Pittovým vedením zahájila vyšetřování 598 případů pochybení i podvodů firem kotovaných na burze, o čtvrtinu více než v minulém roce. Kontrolní pravomoci komise se výrazně zvýšily poté, kdy krach obřích společností jako Enron nebo WorldCom si vynutil přijetí nové legislativy, jež má zabránit opakování zločinů vrcholových managementů v USA.
Pitt si podle Washington Post pochvaloval, že při vyšetřování podnikových podvodů tento regulátor "jednal agresívně, vynalézavě, cíleně a účinně". Demokratičtí členové Kongresu USA však přesto již několik týdnů žádali jeho odstoupení. Poukazovali, jak list uvedl, na údajný konflikt zájmů, neboť Harvey Pitt kdysi jako advokát například zastupoval největší auditorské firmy tzv. velké pětky, včetně zkrachovalé agentury Arthur Andersen, a banky i jiné podniky, z nichž mnohé nyní SEC vyšetřuje.
Pittovi se podle agentury Bloomberg také vytýká, že se letos setkal s vrcholovými manažery společností KPMG, Xerox a Goldman Sachs Group těsně předtím, než proti nim SEC zahájila vyšetřování. (mp)