Lidé, kteří si říkají darkeři a baví se tím, že přerušují dodávky proudu, způsobili již statisícové škody. Policie je bezradná, scházejí jí zatím hlavní aktéři nové adrenalinové zábavy.
www.ihned.cz/autori

Energetické firmy mají problém. Několik dobře organizovaných skupin jim totiž po celém Česku ničí zařízení a přerušuje dodávky proudu. Odborníci hovoří o novém adrenalinovém sportu, tzv. darkingu.
"Již to trvá zhruba dva roky, během nich jsme zaregistrovali kolem třech desítek případů," potvrdila mluvčí Středočeské energetické Alena Holubcová. Zatím poslední zaznamenala firma 22. srpna v půl desáté večer. U jedné z trafostanic totiž pachatelé vypáčili dveře a odpojili dva kabelové směry do Kolína. Zhruba na hodinu tak zůstala bez proudu třetina města. Podle časopisu Týden skutečnost, že při vyřazení trafostanice nikdo nepřišel o život, na místě nebylo nalezeno žádné ohořelé tělo, technici označili za zázrak.
Obdobné případy registrují energetici i na severní Moravě. "V poslední době jsme zaznamenali šest případů," potvrdil mluvčí Severomoravské energetiky Pavel Nováček. Podle něj poškozování energetických zařízení ohrožuje plynulost dodávek i zdravotnickým zařízením.
"Proti podobným útokům se lze jen špatně bránit. Není možné ke každé rozvodné krabici postavit hlídače," upozornil pracovník jedné z energetických firem. Distributoři proudu hovoří o škodách za desítky až stovky tisíc korun v závislosti na velikosti poničených zařízení.
Policie je v případech darkingu víceméně bezradná, protože darkery nedokáže odhalit. Policejní prezídium odmítlo sdělit jakékoli podrobnosti o počtu případů darkerství i výsledky jejich vyšetřování. Ludmila Lívancová z informační skupiny prezídia se omezila na jediné konstatování: "Policie věnuje prezentaci této skupiny na internetu odpovídající pozornost. Více informací vám sdělit nemůžeme."
Mnohem sdílnější byla mluvčí severomoravské policejní správy Dagmar Bednarčíková. Kriminalisté se od poloviny dubna věnují podnětu společnosti Severomoravská energetika Ostrava. "Provádíme šetření ve věci trestného činu obecné ohrožení," oznámila. V trestním oznámení je podle ní popsána nedovolená manipulace na elektrickém zařízení, která způsobuje výpadky v dodávkách elektřiny. "Obsahuje i následky způsobené touto nedovolenou manipulací a možné následky, ke kterým může v důsledku takového jednání dojít. Další podrobnosti s ohledem na průběh vyšetřování nelze zatím sdělit," uvedla Bednarčíková.
Sami darkeři si jsou vědomi, že svými akcemi překračují zákon a provozovateli elektrické sítě způsobují škodu. Na svých webových stránkách uvádějí, že jim při dopadení hrozí trestní stíhání za obecné ohrožení a až miliónová pokuta. Navíc jsou každé webové stránky darkerů opatřeny notickou, že nejsou návodem k trestné činnosti a že za každou změnu v uveřejněných dokumentech nese odpovědnost autor změn.
Zřejmě nejaktivnější skupinou, která působí takřka po celé republice je RJ - 11. Ta na svých internetových stránkách označuje za jeden z hlavních cílů boj proti monopolům včetně ČEZ. Samotná firma se však řádění darkerů příliš neobává, navíc poškozená zařízení jsou majetkem distribučních společností. "Pokud by chtěl někdo odpojit elektrárnu, musel by mít odborné znalosti, aby takovou akci vůbec přežil," potvrdil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Uhelné elektrárny jsou chráněny jak fyzickou ochranou, tak i ostrahou," pokračoval. "Ještě tvrdší je to u jaderných elektráren. Pokud se do nich chce někdo dostat, může to zkusit, ale rozhodně bych to nikomu nedoporučoval," dodal Kříž.
Zároveň upozornil, že pro darkery je daleko jednodušší odpojovat nechráněná zařízení jednotlivých distribučních firem. To potvrdil i Petr Holubec z Pražské energetiky: "V Praze jsme se naštěstí s podobným případem nesetkali. Je to spíš záležitost mimoměstských vedení, která jsou přístupnější," vysvětlil.