TITULEK34: Reformu rozpočtů nový kabinet nechystá

AUTOR-DOMICIL: Julie Hrstková, Jiří Němeček

www.ihned.cz/autori

AUTOR-DOMICIL: Praha, 18. 6. 2002

Státní dluh byl na konci prvního čtvrtletí skoro o třetinu vyšší než před rokem. Ekonomové a politici se shodují, že jeho financování zatím neprovázejí potíže a že ani jeho výše nezpůsobí zemi problémy při vstupu do Evropské měnové unie.

Jedno z maastrichtských kritérií, jejichž splnění je nutné pro zavedení eura, mluví o hranici šedesáti procent vůči HDP, kterou dluhy veřejných financí nesmějí překročit. Protože výše státního dluhu byla na konci března 358,4 miliardy korun, nedosahuje zatím tento ukazatel ani dvacetiprocentní hranice. Dluh se však prohlubuje zhruba desetimiliardovým tempem měsíčně, takže na konci května dosáhl 378,9 miliardy. Ministerstvo financí navíc očekává, že státní dluh do konce roku vzroste na čtyři sta miliard.

Varovnějším problémem pro tuzemskou ekonomiku je vývoj státních financí. Schodek už dosáhl zhruba třiceti pěti miliard korun, přestože v posledním květnovém dnu Ministerstvo financí získalo od České národní banky 17,2 miliardy korun z deblokace ruského dluhu.

Zatímco veřejné schodky jsou pro měnovou unii akceptovatelné, propady státního rozpočtu nikoliv. Tříprocentní hranice rozpočtového schodku vůči HDP je už teď překročena zhruba dvojnásobně. "Bez reformy veřejných financí nepovažuji za reálné, abychom této hranice v nadcházejícím volebním období dosáhli," říká Evžen Kočenda z CERGE.

Takřka jistý šéf příští vlády Vladimír Špidla se netají tím, že ČSSD velké a razantní změny v příštích čtyřech letech ve fiskální oblasti podporovat nebude. Ekonomové přitom vládě sociální demokracie dlouhodobě vyčítají příliš širokou sociální síť a neochotu řešit problémy úsporami na straně výdajů státu.

Státní dluh hrozivě narůstá, str. 15 Komentář, str. 10