Špidla a Klaus se v televizním duelu neshodli na ničem

V jednom z mála přímých předvolebních střetnutí předsedů dvou stran, které mají největší ambice vyhrát volby, si Klaus se Špidlou přehazovali vinu za hospodářské neúspěchy.

Josef Kopecký
www.ihned.cz/kopecky
Praha, 3. 6. 2002
Místy velmi vyhrocená byla včerejší diskuse mezi šéfem ČSSD Vladimírem Špidlou a předsedou ODS Václavem Klausem.
Nejtvrdší spor se rozpoutal o to, kdo má větší díl viny na růstu státního dluhu. Dohodnout se neuměli ani ve chvíli, kdy hodnotili počínání nynější vlády při privatizaci bank.
"Zvládli jsme výraznou bankovní krizi. Naše země byla měsíc před Argentinou," zhodnotil Špidla situaci v České spořitelně před její privatizací do rukou rakouské Erste Bank. Argentina dospěla až ke státnímu bankrotu, což vedlo k sociálním nepokojům a politickému chaosu.
"To zní jako nový výstřel z Aurory," reagoval Klaus. Vzápětí připomněl šéfovi ČSSD privatizaci bank, které podle něj sociálně demokratická vláda předala novým majitelům prakticky zadarmo. A navíc podle něj zdvojnásobila zadlužení státu.
"Vy jste neříkali pravdu. A my jsme pravdu převedli do účetních knih," kontroval zase Špidla v narážce na počínání předchozích pravicových vlád.
Klaus pochválil ČSSD za jediné - a sice za to, že se jí podařilo zachovat "elementární stabilitu v zemi". Menšinový kabinet sociální demokracie vládl díky opoziční smlouvě s ODS.

Spor o nezaměstnanost

Jednoznačným neúspěchem vlády - a tudíž i Špidly, který je za sociální oblast odpovědný - je podle Klause dvojnásobný nárůst nezaměstnanosti. Šéf ČSSD se včera bránil: Tvrdil, že nárůst nezaměstnanosti, který považuje za dědictví po minulých vládách, se již podařilo zastavit.
Nezaměstnanost za vlády ČSSD stoupla ze 6,4 procenta v srpnu 1998 až na 9,4 letos v lednu.
Klausův seznam kabinetních neúspěchů tím však nekončil - vzápětí vyčetl vládě, že se nepokusila o reformu penzijního systému a zdravotnictví.
Špidla označil jeho tvrzení za "směšná". Prohlásil, že vidí jen jediný větší problém: V tom, že vláda nebyla úspěšná v přesvědčování občanů, že se zemi vyplatí vstup do Evropské unie.

Všechno úplně opačně

Rozdílné vidění světa obou politiků dokumentovala i debata o tom, jakým směrem by se Česko mělo ubírat po volbách.
Špidlovu vizi - je třeba pokračovat v posilování sociálního státu, který zajistí bezplatné školství a zdravotnictví, silnou podporu rodin s dětmi a také udržet akci Čisté ruce - Klaus rázně odmítl.
"Všechno absolutně opačně," shrnul Špidlova slova předseda ODS. Slibovat všechno všem je podle něj antisociální. Klaus tvrdí, že jeho strana se postará především o to, aby se státní regulace naopak snížila. Do tří let by proto podle něj ODS třetinu všech podobných předpisů zrušila.

ČSSD jde proti Klausovi

Špidla dal najevo, že ve zbytku kampaně chce vládní strana přesvědčit ty, kteří ČSSD nedůvěřují, protože si myslí, že se po volbách znovu spojí s ODS. "Spolupráce s ODS by byla skutečně velmi obtížná. Naše programové rozdíly jsou značné," řekl. Kategoricky odmítá, že by byl v jedné vládě s Klausem.
Proti variantě velké koalice s ODS se postavil i první místopředseda ČSSD Stanislav Gross. "Bude-li možná jiná varianta vlády než s ODS a pokud bude mít šanci na existenci, tak budu tuto variantu preferovat," prohlásil Gross: "Nedokážu si představit svoji účast ve vládě, kde by sociální demokracie byla pod diktátem ODS."
Podle Grosse jsou volby výběrem mezi tím, jestli lidé chtějí jako předsedu vlády Špidlu či Klause. Podle toho chce sociální demokracie koncipovat i zbytek volební kampaně.
Klaus naopak spolupráci se zástupci ČSSD nevylučuje.
"Jako politik mám takovou zodpovědnost za milióny hlasů, které dostanu, že by bylo lidsky nedůstojné a politicky nemoudré, kdybych si dovolil z nějakých osobních antipatií či naopak sympatií říkat, že s tím či oním nikdy nebudu dělat to či ono," uvedl Klaus.