analýza

Italskou vládu bude na konventu zastupovat kontroverzní Fini

Adam Černý

Praha, 30. 1. 2002
Italský premiér prosadil do konventu, nového orgánu Evropské unie, člena své vlády Gianfranka Finiho. Tento úspěch je pro vládu Silvia Berlusconiho velmi cenný, protože jeho země už loni pro sebe získala funkci místopředsedy konventu.
Berlusconi měl pro své nároky důvod věcný i formální. Na základě dohody z prosincové vrcholné schůzky "patnáctky" se místopředsedou konventu, na němž budou zástupci členů i kandidátů EU diskutovat o budoucnosti evropské integrace, sice stal Ital Giuliano Amato. Ten je ale jako představitel levice pro nynějšího premiéra nepřijatelný. Berlusconi proto upozornil, že francouzská verze dohody se zmiňuje o tom, že předseda a místopředsedové konventu nezastupují své země.
Proti Berlusconiho interpretaci v pondělí v Bruselu čtrnáct zbylých členů unie nic nenamítalo. Italský premiér, který dočasně zastává funkci ministra zahraničí, svým tahem otevřel dveře do vysoké evropské politiky Gianfrankovi Finimu, který by měl řízení diplomacie časem převzít.
Šéf italské pravice je kvůli své minulosti dodnes pokládán za kontroverzního politika, a to přes názorový vývoj, který prodělal. Před sedmi lety na veřejnosti hlásal, že "fašismus byl dobrý až do roku 1938", tedy až do doby, kdy byly přijaty rasistické zákony. Minulou středu, několik hodin před tím, než jej Berlusconi určil jako italského zástupce v konventu, Fini zdůrazňoval, že "dnes už bych neřekl, že Musolini byl největším státníkem 20. století".
Fini proměnil někdejší postfašistické Italské sociální hnutí v nynější Národní alianci, která se v loňských volbách stala s dvanácti získanými procenty druhou nejsilnější stranou v zemi.
Italská levice Finimu přiznává, že ve vládní koalici patří, co se týče evropské politiky, k umírněným. Proměnu postfašistického předáka naznačuje i varování Musoliniho vnučky Alessandry, která Národní alianci opustila s tím, že Fini se jednou možná "vypraví na pouť do Izraele".